Kup subskrypcję
Zaloguj się

Biznesy pozamykane, a abonament za media publiczne trzeba będzie zapłacić. "To niegodziwość"

Poczta Polska uważa, że zamknięte hotele i inne branże muszą zapłacić abonament RTV za czas, gdy nie mogą działać. Przedsiębiorcy taką sytuacją są oburzeni. Pismo w tej sprawie do premiera wysłały posłanki Koalicji Obywatelskiej.

Posłanki KO proszą w piśmie Mateusza Morawieckiego "o zwolnienie z opłaty abonamentowej przedsiębiorców, którzy na mocy decyzji rządu zamknęli swoją działalność".
Posłanki KO proszą w piśmie Mateusza Morawieckiego "o zwolnienie z opłaty abonamentowej przedsiębiorców, którzy na mocy decyzji rządu zamknęli swoją działalność". | Foto: KAMIL PIKLIKIEWICZ / East News

Jak przypomina wyborcza.biz, na początku pandemii rząd informował, że przedsiębiorcy dotknięci przez wprowadzone obostrzenia zostaną zwolnieni z opłat abonamentowych za każdy radioodbiornik czy telewizor w miejscu prowadzenia działalności. W uchwalonej później ustawie pojawiło się jednak słowo "wstrzymanie".

Z pisma do którego dotarła "Wyborcza" wynika, że "Poczta pozostaje na stanowisku, iż "wstrzymanie” opłat abonamentowych nie oznacza ich "umorzenia/anulowania”. W związku z tym uważa, że zobowiązania powinny zostać uregulowane po wygaśnięciu przepisów.

Przedsiębiorcy takim podejściem Poczty są zbulwersowani. - Windykowanie publicznego abonamentu telewizyjnego za okres, kiedy hotele są zamknięte, a branży nie ma nawet w "tarczy 6.0", to niegodziwość. Zwłaszcza że dla większych polskich hoteli czy sieci opłaty za ten czas zamknięcia wyniosą od kilkudziesięciu tysięcy do nawet miliona złotych - mówi jeden z hotelarzy.

Biznesy zamknięte, ale abonament RTV trzeba będzie zapłacić

Interweniować w tej sprawie postanowiły posłanki Koalicji Obywatelskiej i zaapelowały do premiera Morawieckiego o "jasną decyzję w tej sprawie". "Mamy sytuację, gdy media publiczne są zasilane z budżetu państwa kwotą 2 miliardów złotych rocznie, natomiast przedsiębiorcy, którzy nie z własnej winy pozbawieni zostali możliwości zarobkowania, pozostają nie tylko bez potrzebnego wsparcia, ale w dodatku muszą ponieść koszty abonamentu za czas zamknięcia" - czytamy.

Urszula Augustyn, Małgorzata Kidawa-Błońska, Iwona Śledzińska-Katarasińska i Anna Wasilewska proszą więc w piśmie Mateusza Morawieckiego "o zwolnienie z opłaty abonamentowej przedsiębiorców, którzy na mocy decyzji rządu zamknęli swoją działalność oraz o zwrot nadpłaty w nadpłaty w związku z uregulowaniem opłaty abonamentowej za cały 2020 rok".

Zdaniem bowiem Poczty Polskiej "abonenci, którzy uregulowali opłatę abonamentową za cały rok 2020, nie nabyli prawda do zwrotu nadpłaty za okres trwania stanu zagrożenia epidemicznego, ponieważ taka nadpłata nie powstała”.