REKLAMA

Credit Agricole: RPP obniży stopy proc. do 0

2021-01-04 11:12
publikacja
2021-01-04 11:12

Polityka monetarna NBP w najbliższym czasie koncentrować się będzie na kanale kursowym, a bank centralny połączy interwencje walutowe z obniżką stopy referencyjnej do 0,0 proc. - ocenili w poniedziałkowym raporcie ekonomiści Credit Agricole. Ich zdaniem, NBP będzie chciał utrzymać w I kw. EUR/PLN powyżej 4,50.

Credit Agricole: RPP obniży stopy proc. do 0
Credit Agricole: RPP obniży stopy proc. do 0
/ FORUM

"(...) Jeśli słowa A. Glapińskiego (zapowiedź interwencji FX i obniżek stóp - PAP) oraz interwencje NBP zrealizowane w ostatnich dniach 2020 r. były motywowane chęcią poprawy wyniku finansowego NBP i zwiększenia wpłaty z zysku do budżetu w 2021 r., to najprawdopodobniej nie był to jedyny i zapewne nie najważniejszy powód tych wypowiedzi. Naszym zdaniem, należy je interpretować jako wysokie prawdopodobieństwo korekty polityki pieniężnej w I kw. br. Oczekujemy, że w najbliższych miesiącach celem polityki kursowej będzie ograniczenie presji na aprecjację kursu złotego" - napisano w raporcie.

"Uważamy, że możliwe są kolejne interwencje walutowe mające na celu utrzymać kurs EURPLN powyżej poziomu 4,50 w I kw. br. Oznacza to zmianę w sposobie prowadzenia polityki monetarnej, która w najbliższym czasie koncentrować się będzie w większym stopniu na kanale kursu walutowego. (...) Przesunięcie akcentów w polityce monetarnej w kierunku kanału kursowego oznacza również, że złagodzenie polityki pieniężnej z wykorzystaniem narzędzi niekonwencjonalnych, takich jak zwiększony skup obligacji lub program tanich pożyczek dla banków i (pośrednio) dla firm jest mało prawdopodobne" - dodano.

Według ekspertów Credit Agricole, prezes NBP ma wystarczające poparcie wśród członków RPP, niezbędne dla przeforsowania wniosku o obniżkę stóp procentowych. W konsekwencji ekonomiści oczekują, że RPP obniży stopy procentowe do poziomu 0,0 proc. w I kw. - prawdopodobnie już na styczniowym posiedzeniu - i utrzyma je na tym poziomie przez dłuższy czas.

"Prognozujemy, że cykl zacieśniania polityki pieniężnej rozpocznie się w listopadzie 2022 r. (bez zmian w porównaniu do naszej poprzedniej prognozy). Jednocześnie oczekujemy, że NBP będzie w I kw. br. utrzymywał kurs EUR/PLN powyżej poziomu 4,50, a w II kw. kurs EURPLN powróci do łagodnego trendu spadkowego" - dodano.

Według Credit Agricole, po cięciu stóp do zera interwencje walutowe nie będą sterylizowane (dodatkowa płynność będąca efektem interwencji nie będzie, tak jak dotychczas, absorbowana w ramach operacji otwartego rynku), co zwiększy skuteczność interwencji.

W ubiegły wtorek prezes NBP Adam Glapiński, w zapowiedzi wywiadu dla Obserwatora Finansowego, stwierdził, że choć obecny poziom stóp procentowych jest właściwy, to w pierwszym kwartale możliwe jest dalsze ich obniżenie.

30 grudnia, w kolejnej zapowiedzi wywiadu, Glapiński powiedział, że narastająca presja na aprecjację złotego jest bardzo niepokojąca, szkodliwa z punktu widzenia odbicia PKB i tworzy przestrzeń do ewentualnych, zdecydowanych interwencji banku centralnego.

Pierwszą w końcówce roku interwencję walutową - w kierunku osłabienia złotego - NBP przeprowadził 18 grudnia - dowiedział się wówczas nieoficjalnie PAP Biznes w źródłach zbliżonych do banku centralnego. Fakt interwencji potwierdzili członkowie RPP, m.in. E. Łon i R. Sura.

Uczestnicy rynku spekulują, że od 18 grudnia NBP kilkukrotnie wkroczył ponownie na rynek, również w celu osłabienia PLN.

Na posiedzeniach między 17 marca a 28 maja 2020 r. Rada Polityki Pieniężnej trzykrotnie obniżyła stopę referencyjną, łącznie o 140 pb., w krokach po 50, 50 i 40 pb., do poziomu 0,10 proc.

Ankietowani przez PAP Biznes pod koniec listopada ekonomiści zgodnie oczekiwali, że RPP utrzyma stopy proc. na niezmienionym poziomie do czerwca 2022 r., a ponad połowa z ankietowanych widzi stabilne stopy także do końca 2022 r. (PAP Biznes)

tus/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Wygodna Pożyczka, gdzie chcesz i na co chcesz!

Wygodna Pożyczka, gdzie chcesz i na co chcesz!

Komentarze (13)

dodaj komentarz
aleks__
Tutaj gra jest bardzo prosta. Dążenie do wysokiej inflacji co ma na celu zdewaluowanie olbrzymiego zadłużenia.

Zerowe stopy + podwyżki podatków + duże transfery socjalne = wysoka inflacja.

Przy okazji zdewaluują również oszczędności wielu milionów Polaków.

Idzie inflacja dwucyfrowa. Trzymanie w tej chwili
Tutaj gra jest bardzo prosta. Dążenie do wysokiej inflacji co ma na celu zdewaluowanie olbrzymiego zadłużenia.

Zerowe stopy + podwyżki podatków + duże transfery socjalne = wysoka inflacja.

Przy okazji zdewaluują również oszczędności wielu milionów Polaków.

Idzie inflacja dwucyfrowa. Trzymanie w tej chwili papierków z napisem PLN jest mało roztropne.


NBP ma stać na staży wartości pieniądza ale robi dokładnie coś odwrotnego.
demeryt_69
Legendy miejskie wiecznie żywe :)
demeryt_69
Czy w skład RPP wchodzi jest choć jeden Słowianin?
chlopek_roztropek
Modlom sie to słowianie.
demeryt_69 odpowiada chlopek_roztropek
Widziałeś modlitwy hasydów?
pawelnowik
Wszyscy tylko płaczą bo nie będę mieli korzyści z oszczędności zawsze można inwestować w co innego nikt oczywiście nie wspomniał o tych co mają kredyty w pl dla nich to korzyść i to nie mała a przy tym możliwy kredyt na niższy oprocentowaniu dla wielu.
dlaczego_nie
Jak frank byl po 2 złote to tez wszyscy myśleli ze jest korzyść.....
itso_media_to_kibel
przy okazji powinien następować wzrost podatku od dochodów kapitałowych
chlopek_roztropek
Przykościelne komuchy = nędza narodu.
jes
Dzięki pisowi zostaliśmy Ukrainą Europy. A to dopiero początek bo Nieinternowany dąży do Białorusi.

Powiązane: RPP obniża stopy procentowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki