Polska ma najmniej praktykujących lekarzy w UE. W niektórych krajach średnia jest dwa razy wyższa

2,4 - tyle wynosi liczba praktykujących lekarzy w Polsce na 1000 mieszkańców. Taki wynik klasyfikuje nas na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej.

Pandemia koronawirusa okazała się bardzo mocnym obciążeniem dla służby zdrowia. O ile na bieżąco zwiększa się liczba łóżek dla pacjentów z COVID-19, a także dostępnych respiratorów, to poważnym problemem są braki kadrowe. 

Zobacz wideo Prezes Bosch Polska: Dojście do neutralności emisji dwutlenku węgla to pierwszy krok

Polska ma najmniej praktykujących lekarzy w UE

Jak wynika z przytoczonego przez serwis ciekaweliczby.pl raportu OECD (Organisation for Economic Co-operation and Development) "Health at a Glance: Europe 2020", średnia liczba praktykujących lekarzy na 1000 osób w Unii Europejskiej to 3,8. Na tle tych statystyk Polska wypada bardzo blado, gdyż w 2018 roku na 1000 osób przypadało zaledwie 2,4 lekarzy - najmniej w całej Unii Europejskiej. 

Dla porównania, na pierwszych trzech miejscach w rankingu znajduje się Grecja (6,1), Austria (5,2) oraz Portugalia (5,2). W przypadku pierwszego oraz trzeciego kraju dane są zawyżone, gdyż w zestawieniu brani są także pod uwagę niepraktykujący lekarze. Nie zmienia to jednak faktu, że w niektórych krajach UE na 1000 mieszkańców przypada dwa razy więcej lekarzy niż w Polsce. 

Rząd szuka rozwiązań, aby zwiększyć liczbę personelu medycznego 

Wyjściem z sytuacji może być m.in. wprowadzenie uproszczonych warunków, na mocy których lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni spoza Unii Europejskiej, będą mogli podjąć w Polsce pracę. Dzięki temu rozwiązaniu lekarz otrzyma decyzję nawet w ciągu 2-3 tygodni. 

Kilka dni temu było głośno o wypowiedzi Joanny Lichockiej, która zaproponowała, aby polscy lekarze pracujący w Niemczech wrócili do kraju w celu poprawienia stanu kadrowego służby zdrowia w czasie pandemii - Niech landy niemieckie oddelegują polskich lekarzy pracujących w niemieckiej służbie zdrowia do Polski na czas pandemii. Niemcy finansowaliby to, udzielając naszym rodakom, lekarzom, płatnych urlopów na ten czas. To byłaby bardzo wydatna i znacząca pomoc - powiedziała posłanka PiS

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.