REKLAMA
DEBATA MISTRZÓW

OZZL żąda skokowego wzrostu nakładów na publiczne lecznictwo

2020-11-06 14:12
publikacja
2020-11-06 14:12

OZZL w wydanym w piątek oświadczeniu domaga się skokowego zwiększenia nakładów na publiczne lecznictwo i zapewnienia wzrostu liczby pracowników medycznych w publicznej ochronie zdrowia.

OZZL żąda skokowego wzrostu nakładów na publiczne lecznictwo
OZZL żąda skokowego wzrostu nakładów na publiczne lecznictwo
fot. Imaxe Press / / Shutterstock

Proponuje m.in. przyjęcie ustawy przewidującej zwiększenie nakładów w wysokości 6,8 proc. PKB w ciągu 2 lat.

"W związku z obecną, katastrofalną sytuacją w publicznej ochronie zdrowia, uderzającą w pacjentów i pracowników, pojawiają się coraz liczniejsze głosy wśród medyków o konieczności zorganizowania akcji protestacyjnej lub strajku. Są one o tyle uzasadnione, że obecna sytuacja tylko w części spowodowana jest naturalnymi, niezależnymi od rządzących czynnikami, a w decydującej mierze jest wynikiem wieloletnich zaniedbań rządzących w ochronie zdrowia. Publiczna ochrona zdrowia w Polsce jest od lat skrajnie niedofinansowana, polskie szpitale funkcjonują bez żadnych rezerw, ogromne są braki personelu medycznego. Obecna pandemia jedynie ujawniła (w sposób bezwzględny) ten stan" – napisano w oświadczeniu.

Związkowcy z OZZL podkreślili, że pandemia może być okazją do otrzeźwienia polityków i podjęcia przez nich rzeczywistej naprawy publicznej ochrony zdrowia.

"Pierwszym i bezwzględnie koniecznym krokiem musi być radykalne, skokowe zwiększenie nakładów na publiczne lecznictwo. Dobrym sposobem do tego będzie przyjęcie przez Sejm RP obywatelskiego projektu ustawy przewidującej osiągnięcie nakładów w wysokości 6,8 proc. PKB w ciągu 2 lat" – zaproponowali.

W oświadczeniu przypomniano, że taki projekt od kilku lat oczekuje w Sejmie na rozpatrzenie.

Związkowcy wskazali, że kolejnym działaniem rządzących musi być zapewnienie wzrostu liczby pracowników medycznych w publicznej ochronie zdrowia. W związku z tym oczekują pilnej nowelizacji ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych tak, aby wysokość płac gwarantowanych zapewniła odpowiednią atrakcyjność pracy w publicznej ochronie zdrowia i doprowadziła do tego, że będzie ona konkurencyjna dla zatrudnienia w prywatnym sektorze.

Zaznaczyli też, że dobrym wzorem dla nowelizacji może być obywatelski projekt ustawy w tej sprawie, który jest w Sejmie od kilku lat.

Autor: Jerzy Rausz

Źródło:PAP
Tematy
Oferta na Wygodny Kredyt Gotówkowy od Santander Bank Polska | RRSO 11,22%

Oferta na Wygodny Kredyt Gotówkowy od Santander Bank Polska | RRSO 11,22%

Komentarze (3)

dodaj komentarz
ruryk_czarny
...7% w 2 lata...? Uśmiałem się, ale cóż, magia OZZL, prywatnie już od dawna zastanawiam się na ile ta organizacja współpracuje z rządem - nie, to nie jest nasze główne przedstawicielstwo. Co do tematu: biorąc pod uwagę zaniedbania i skrajne niedofinansowanie-nie, nie 7% w dwa lata, tylko dwa razy tyle od przyszłego miesiąca. Oczywiście,...7% w 2 lata...? Uśmiałem się, ale cóż, magia OZZL, prywatnie już od dawna zastanawiam się na ile ta organizacja współpracuje z rządem - nie, to nie jest nasze główne przedstawicielstwo. Co do tematu: biorąc pod uwagę zaniedbania i skrajne niedofinansowanie-nie, nie 7% w dwa lata, tylko dwa razy tyle od przyszłego miesiąca. Oczywiście, drodzy obywatele, możecie uznać, że to fanaberia. Ale chciałbym tylko przypomnieć, iż w związku z niedofinansowaniem tylko w tym, początkowym de facto miesiącu pandemii zmarło was o 13tyś więcej, niż w zeszłym roku-z czego jedynie 3tyś na wirusa...
and00
" kolejnym działaniem rządzących musi być zapewnienie wzrostu liczby pracowników medycznych w publicznej ochronie zdrowia"
To dlaczego się bronią przed sprowadzaniem lekarzy ze wschodu???
A nakłady na służbę zdrowi można częściowo finansować za zwrot kosztów zs studia od emigrujących lekarzy
samsza
Lekarz, kiedyś wolny zawód, dziś "jest potrzeba" posad dla lekarzy - urzędników perfekcyjnie realizujących polecenia z góry, brawo!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki