Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bubel prawny w godzinach dla seniorów. Obowiązują też w hurtowniach, np. Makro czy Selgrosie. To przecież absurd

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
Sklep Makro Cash&Carry w Katowicach. Tu też obowiązują godziny dla seniorów od pon. do pt. w godz. 10-12. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Sklep Makro Cash&Carry w Katowicach. Tu też obowiązują godziny dla seniorów od pon. do pt. w godz. 10-12. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE karina trojok / dziennik zachodni / polska press
Od 15 października 2020 r. na powrót obowiązują godziny dla seniorów w sklepach. Podobnie jak w czasie wiosennego lockdownu, ale tym razem są one ograniczone tylko do sklepów spożywczych, drogerii, aptek i placówek pocztowych. Jednak rząd przepuścił poważny błąd w rozporządzeniu ustanawiającym godziny dla seniorów.

Tzw. godziny dla seniorów mają teoretycznie ułatwić osobom powyżej 60. roku życia robienie zakupów bez nadmiernego tłoku. Zostały na powrót wprowadzone przez rząd od czwartku 15 października. W godz. 10-12 w sklepach mogą przebywać - jako klienci - wyłącznie seniorzy.

Godziny dla seniorów w nieco innej formie niż wiosną

Jednak godziny dla seniorów, które obowiązują znowu od 15 października, zostały dość znacznie ograniczone w porównaniu z wiosną. Co prawda objęto nimi już osoby 60-letnie (wiosną - 65+), ale ograniczono ich występowanie do roboczego tygodnia, czyli od poniedziałku do piątku, i tylko do:

  • sklepów spożywczych,
  • drogerii,
  • aptek,
  • placówek pocztowych.

Nie przeocz

W rozporządzeniu wprowadzającym tzw. godziny dla seniorów z grona sklepów, gdzie one obowiązują, nie wykluczono hurtowni. To sprawiło, że zgodnie z prawem od poniedziałku do piątku w godz. 10-12 w takich placówkach handlowych można obsługiwać wyłącznie klientów w wieku 60 lat i więcej. A kara dla właściciela sklepu, który nie wprowadzi godzin dla seniorów, może być dotkliwa. Sanepid może wlepić aż 30 tys. zł kary za nieprzestrzeganie tego rozporządzenia.

Sieć hurtowni Makro Cash&Carry informuje na swoim profilu na Facebooku:
"Drodzy Klienci! Informujemy, że zgodnie z wprowadzonymi przepisami w naszych halach od poniedziałku do piątku, pomiędzy 10:00-12:00 obowiązują godziny wyłącznie dla seniorów.
Klientów w wieku poniżej 60 lat uprzejmie prosimy o planowanie zakupów w taki sposób, aby zostały zakończone i opłacone do godz. 10:00. Dziękujemy za zrozumienie."

Sieci handlowe oferują seniorom specjalne zniżki i promocje, dostępne tylko w czasie godzin dla seniorów. Aby wycisnąć jak najwięcej z godzin dla seniorów, sieci handlowe wprowadziły rozmaite promocje i rabaty dla osób 60+, które obowiązują tylko w czasie godzin dla seniorów. Sprawdźcie, jakie obniżki proponują największe sieci.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Sklepy kuszą seniorów promocjami w czasie godzin dla senioró...

Czy Makro Cash&Carry jest sklepem pierwszej potrzeby?

Jednak jej klienci nie umieją zrozumieć, o co chodzi w takim zarządzeniu. Marzena pisze: "Obowiązuje to w sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach i placówkach pocztowych. Makro chyba nie jest spożywczakiem osiedlowym?". Mateusz pyta: Dlaczego zdecydowaliście się Państwo na wprowadzenie tej zasady u siebie, skoro nie jesteście Państwo sklepem „pierwszej potrzeby”?

Makro cierpliwie odpowiada wszystkim: "Zgodnie z obowiązującymi przepisami ograniczenia w prowadzeniu działalności w placówkach handlowych w godzinach 10:00 – 12:00, pozwalają wyłącznie na obsługę klienta w wieku powyżej 60. roku życia i nie zawierają wyłączenia dla handlu hurtowego."

Musisz to wiedzieć

Czy hurtownie takie jak Makro Cash&Carry czy Selgros albo inne hurtownie spożywcze czy kosmetyczne to placówki handlowe pierwszej potrzeby dla seniorów? Na pewno nie. Za to często korzystają z nich przedsiębiorcy prowadzący np. sklepy, restauracje, bary. Dla nich te dwie godziny w ciągu dnia mogą być kluczowe - zwłaszcza dla branży gastronomicznej, która zwykle otwiera swoje lokale właśnie około 12.

Rada Ministrów przepuściła poważny błąd w swoim rozporządzeniu z dnia 14 października 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W wyliczeniu placówek handlowych, w których obowiązują godziny dla seniorów nie dodano "z wyłączeniem placówek prowadzących handel hurtowy". I powstał bubel prawny.

Zgodnie z rozporządzeniem z 14.10 2020 r. tzw. godziny dla seniorów obowiązują w określonych obiektach i placówkach, których przeważająca działalność polega na sprzedaży:

  • żywności w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2019 r. poz. 1252 oraz z 2020r. poz. 284, 285 i 1493),
  • produktów kosmetycznych w rozumieniu art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 4października 2018 r. o produktach kosmetycznych (Dz. U. poz. 2227) innych niż przeznaczone do perfumowania lub upiększania,
  • artykułów toaletowych,
  • środków czystości,
  • produktów leczniczych w rozumieniu art. 2 pkt 32 ustawy z dnia 6 września 2001 r. –Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2020 r. poz. 944 i 1493), w tym przez apteki lub punkty apteczne
  • wyrobów medycznych w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 186 i 1493),
  • środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego w rozumieniu art. 3 ust. 3 pkt 43 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia.

Dopóki Rada Ministrów nie zreflektuje się i nie poprawi tego rozporządzenia, we wszystkich hurtowniach spożywczych, kosmetycznych, z chemią gospodarczą czy z wyrobami medycznymi od 10 do 12 od poniedziałku do piątku wstęp jest tylko dla klientów 60+.

Przypomnijmy, że również wiosną wprowadzono godziny dla seniorów z takim samym błędem. Rząd wycofywał się rakiem z tego zaledwie po tygodniu obowiązywania rozporządzenia z 31.03. 7 kwietnia dodał do rozporządzenia zdanie: "Ograniczenia, o którym mowa w ust. 5 pkt 1, w zakresie dotyczącym osób powyżej 65. roku życia, nie stosuje się:
1) jeżeli wydanie z apteki lub punktu aptecznego produktu leczniczego, wyrobu medycznego lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego innym osobom jest konieczne ze względu na nagłe zagrożenie życia lub zdrowia;
2) w przypadku gdy przeważająca działalność polega na handlu hurtowym”.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera