Nagrywanie przebiegu zebrania wspólnoty mieszkaniowej i spółdzielni.

GTWiPartnerzy
GTWiPartnerzy

Fikcyjne protokoły z zebrania- Zebranie wspólnoty mieszkaniowej i spółdzielni mieszkaniowej- online w dobie pandemii COVID-19

Jak sobie z tym poradzić?


Jest to poważny problem, bo takie fikcyjne protokoły są w sądach używane jako dowód w sprawach, by dowieźć że nigdy nie zdawany pytań, nie poruszano problemu nieprawidłowości we wspólnocie i spółdzielni.

Według artykułu 286 kodeksu karnego temu, kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
W protokołach bardzo często poświadczana jest nieprawda. Art. 271 kodeksu karnego
§ 1. Funkcjonariusz publiczny lub inna osoba uprawniona do wystawienia dokumentu, która poświadcza w nim nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
§ 3. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Obowiązkiem ustawowym Ustawy o własności lokali jest zwołanie przez zarząd/ zarządcę nieruchomości co najmniej jednego zebrania w ciągu roku. Główne cele to zatwierdzenie sprawozdania finansowego, ustalenie budżetu na kolejny rok i udzielenie absolutorium. Co roku poza sezonem grzewczym powinna być też zatwierdzona uchwała dotycząca rozliczenia kosztów ogrzewania. Jeśli chcesz wiedzieć co powinieneś zrobić jako współwłaściciele nieruchomości- członek spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej? Obejrzyj materiał:


 

Fikcyjne protokoły z zebrań to problem wielu wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni mieszkaniowych. Zwykle dzieje się tak, że na zebraniu wyznacza się protokolanta. Taki protokół po wielu tygodniach dostarczany jest z dokumentami zebrani. Po pierwsze- większość właścicieli nieruchomości nie uczestniczy w zebraniach, więc nie wie jaki był przebieg zebrania. Ci co byli, nie są pewni jaki przebieg był, jakie pytania zadawano. Osoby które podpisują fikcyjny protokół i wprowadzają w błąd właścicieli nieruchomości dokonują oszustwa, poświadczają nieprawdę.
Jedyne rozwiązanie to rejestracja dźwięku lub organizacja zebrania online, w ten sposób każdy może wysłuchać przebiegu zebrania i zgodnie ze swoją wolą zagłosować. 
Na początku zebrania należy zaproponować rejestrację, każdy może nagrywać na własne potrzeby. Dodatkowo pomoże wam to w opracowaniu stenogramu i weryfikacji prawidłowości protokołu dostarczonego przez zarząd/ zarządcę nieruchomości.
 

Nagrywanie (rejestracja dźwięku) przebiegu ważnych zebrań jest powszechną praktyka na całym świecie. W wielu przypadkach jest to proces obowiązkowy- wymagany prawem lub procedurami. Sesje Rady Miasta, przebieg rozpraw sądowych, narady spółek, obrady organów organizacji na całym świecie wymagają rejestracji dźwięku.

W interesie wszystkich członków zebrania jest rejestracja, aby nie dopuścić do manipulacji, oszustwa. Jeśli ktoś tego nie rozumie, oznacza że albo jest tak ograniczony albo ma złe intencje.

Obecnie rejestrację dźwięku można dokonać każdy zwykłem telefonem z aplikacją dyktafonu. Można nawet przeprowadzić transmisję online. Na początku zebrania należy zadać pytanie czy osoby uczestniczące w zebraniu wyrażają zgodę- jeśli ktoś nie wyraża zgody na rejestrację jego głosu może wypowiedzi kierować na piśmie lub nie wypowiadać się wcale. Może też na migi komunikować się.  
Z nagrania łatwo utworzyć stenogram, który może być dowodem aby udowodnić przestępstwo poświadczenia nieprawdy w protokole.
 

A Czy u was zebrania wspólnoty mieszkaniowej i spółdzielni są rejestrowane? Napiszcie w komentarzu TAK- jeśli zebrania są rejestrowane, NIE- jeśli nie jest.
Napiszcie w komentarzu pytania postaramy się odpowiedzieć na wszystkie.