Obserwuj w Google News

Szczepionka przeciwko boreliozie: jesteśmy o krok od jej wprowadzenia

2 min. czytania
Aktualizacja 05.11.2020
31.07.2020 14:40
Zareaguj Reakcja

Francuska firma Valneva opracowała szczepionkę, która powstrzymuje bakterie wywołujące boreliozę. Właśnie ogłosiła pozytywne wyniki trzeciej fazy badania z udziałem ludzi. Oznacza to, że jesteśmy o krok od wprowadzenie szczepionki przeciwko chorobie przenoszonej przez kleszcze. 

Borelioza: szczepionka jest już prawie gotowa.
fot. Shutterstock
  • W badaniach klinicznych wykazano, że szczepionka przeciwko boreliozie jest bezpieczna i skuteczna. Może być dostępna do 2025 r.
  • Jeśli szczepionka zostanie zatwierdzona, mogłaby stać się pierwszą taką na rynku.

Badana szczepionka – VLA15 – zawiera podjednostki białek. Preparat celuje w białko OspA występujące w dużej ilości na powierzchni komórki krętka. Obejmuje sześć najważniejszych serotypów Borrelia w Europie i USA, które stanowią 98% wszystkich gatunków Borrelia na półkuli północnej.

Badanie kliniczne obejmowało 572 dorosłych osób w Stanach Zjednoczonych i Europie. Skuteczność szczepionki wyniosła od 82 do 96%. Nie powoduje też ona żadnych istotnych skutków ubocznych. Wyniki są zatem bardzo obiecujące.

W oświadczeniu prasowym czytamy, że szczepionka  VLA15 okazała się immunogenna we wszystkich badanych grupach dawek. Wyniki badania nie wykazały, że wcześniejsza ekspozycja na boreliozę (seropozytywność) ma wpływ na immunogenność lub bezpieczeństwo.

– Następnym krokiem będzie przetestowanie szczepionki u dzieci i większej liczby dorosłych oraz ustalenie, czy będą konieczne zastrzyki przypominające, aby zapewnić długotrwałą odporność – tłumaczy Thomas Lingelbach, dyrektor generalny Valneva. I dodaje: – Mamy nadzieję, że szczepionka będzie powszechnie dostępna w ciągu pięciu lat.

Taki czas jest możliwy, ponieważ Valneva dostała zastrzyk gotówki od firmy Pfizer. Sojusz połączył wiedzę badawczo-rozwojową Valnevy dotyczącą szczepionek z zasobami Pfizera do opracowywania leków.

Nowa szczepionka będzie przeznaczona do profilaktycznego, czynnego uodporniania dorosłych i dzieci w wieku od dwóch lat.

Jak rozpoznać boreliozę?

Borelioza to infekcja ogólnoustrojowa wywoływana przez bakterie Borrelia przenoszone na ludzi przez zakażone kleszcze Ixodes. Uważa się, że jest to najczęstsza choroba przenoszona przez wektory na półkuli północnej.

Choroba przenoszona przez wektory to choroba, w której przenosi się stawonóg żywiący się krwią, taki jak komar, pchła lub, w przypadku boreliozy, kleszcz.

Nieleczona borelioza może się rozprzestrzeniać i powodować poważniejsze komplikacje dotyczące stawów, serca lub układu nerwowego.

Większość ukąszeń kleszczy przypomina niewielki guzek na skórze. Jeśli kleszcz nie jest nosicielem infekcji, guz powinien zniknąć w ciągu kilku dni.

U niektórych osób, które chorują na boreliozę, może pojawić się charakterystyczna wysypka w kształcie tarczy. Lekarze określają tę wysypkę jako rumień wędrujący. Wysypka może być ciepła, gdy ktoś jej dotyka, ale rzadko jest bolesna lub swędząca.

U niewielkiej liczby osób objawy choroby  występują jeszcze przez wiele lat po zakończeniu kuracji antybiotykowej. Te objawy mogą obejmować:

  • obniżony poziom energii,
  • zmęczenie i znużenie,
  • bóle,
  • problemy z koncentracją i pamięcią,
  • trudności ze snem.

Borelioza może również zaostrzyć istniejące schorzenia u niektórych osób.

Źródło: newscientist.comprecisionvaccinations.commedicalnewstoday.com; gazetawyborcza.pl

Redakcja poleca