Od teraz Orange blokuje smartfony za niespłacanie rat

Maksym SłomskiSkomentuj
Od teraz Orange blokuje smartfony za niespłacanie rat
{reklama-artykul}
Przygotujcie się na niewielką rewolucję na rynku smartfonów z drugiej ręki, sprzedawanych na Allegro i OLX. Do tej pory ostrzegaliśmy Was przed zakupem telefonów powziętych wcześniej w ramach oferty abonamentowej w sieciach Plus i T-Mobile. Operatorzy ci blokowali zdalnie urządzenia za niespłacanie abonamentu lub rat. Nieuczciwi sprzedający często sprzedawali sprzęt i przestawali płacić raty, a kupujący zostawali z drogim przyciskiem do papieru w dłoni. Blokada dotyczyła bowiem nie karty SIM, a numeru IMEI smartfona. Teraz do tego grona dołącza sieć Orange.

Orange zablokuje smartfony za niespłacanie abonamentu lub rat

Nowy regulamin Orange obowiązujący od dnia 20 lipca 2020 roku do odwołania zakłada możliwość zablokowania numeru IMEI smartfonu w sytuacji, w której klient nie opłaca raty za zakup. Zostało to ujęte w punkcie 15 regulaminu i wyszczególnione w kolejnych czterech jego podpunktach. Blokada numeru IMEI zostanie poprzedzona informacją o takim zamiarze oraz wyznaczeniem terminu spłaty zaległych rat.

W przypadku naruszenia przez Państwa obowiązku płatności za raty możemy zdalnie zablokować numer IMEI Urządzenia po upływie przewidzianego w Harmonogramie spłaty rat terminu płatności.

1) Zanim zablokujemy numer IMEI Urządzenia, przekażemy Państwu informację o tym zamiarze. Wskażemy tam termin, w którym będziemy oczekiwać zapłaty za zaległe raty. Po jego bezskutecznym upływie możemy zablokować numer IMEI.

2) Informację o zamiarze blokady numeru IMEI skierujemy w formie pisemnej, elektronicznej, wiadomości SMS lub telefonicznie.

3) Blokada numeru IMEI zostanie zniesiona , bez dodatkowych opłat, po uregulowaniu zaległych płatności.

4) Blokada numeru IMEI uniemożliwia korzystanie z usług telekomunikacyjnych na Urządzeniu w każdej sieci telekomunikacyjnej.

zablokowany smartfon
Źródło: Canva Pro

Nowymi zasadami zostaną objęte smartfony zakupione u operatora po 20 lipca bieżącego roku. Jeśli odkupiliście telefon z Orange przed tą datą, możecie spać spokojnie.

Jak zdjąć blokadę IMEI?

Samodzielne zdjęcie blokady IMEI nałożonej przez operatora jest działaniem sprzecznym z polskim prawem. Oczywiście w sieci nie brakuje ofert nielegalnego zdejmowania blokad, jednak przeważnie są to usługi dość drogie. Odradzamy takie przedsięwzięcie, podobnie jak kategorycznie odradzamy zakup smartfonów z drugiej ręki, które zostały wzięte na abonament w sieciach Orange, Plus i T-Mobile – bez względu na okoliczności.

Jedyną siecią, która nie blokuje swoich smartfonów pozostaje Play.

Źródło: Orange

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.