Światowa Organizacja Meteorologiczna: Piorun miał 700 km długości

Światowa Organizacja Meteorologiczna poinformowała o zmierzeniu rekordowo dużego wyładowania. Jeden z piorunów w Brazylii miał aż 700 km długości.

W ostatnich tygodniach w Polsce mamy sporo burz z piorunami. Wiele z nich okazało się bardzo groźnych w skutkach. Wielkość tych wyładowań elektrostatycznych nie może się jednak równać z wielkością pioruna zaobserwowanego dwa lata temu w Brazylii

Zobacz wideo Kto odpowiada za ekstremalne zjawiska pogodowe?

Brazylia. Rekordowy piorun

Światowa Organizacja Meteorologiczna podała, że piorun o długości 700 km został zaobserwowany 31 października 2018 roku. O skali wielkości rekordowo dużego zjawiska atmosferycznego niech świadczy fakt, że to odpowiednik odległości dzielącej Warszawę i Kijów. Poprzedni rekordowy piorun miał "zaledwie" 321 km i został zaobserwowany w 2007 roku w stanie Oklahoma. 

Organizacja poinformowała także o rekordowym czasie trwania błysku - w marcu 2019 roku nad północną Argentyną miał on 16,73 sek. Tym samym znacznie pobity został dotychczasowy rekord wynoszący 7,72 sek. Ten błysk zaobserwowano w 2012 roku we Francji. 

Nowe rekordy wcale nie muszą przetrwać przez lata. Jak podaje AFP, Randall Cerveny ze Światowej Organizacji Meteorologicznej pochwalił rozwój technologii w dziedzinie mierzącej zasięg piorunów i czas trwania ciągłego błysku na dużych obszarach. - Prawdopodobnie nadal istnieją jeszcze większe zjawiska i będziemy mogli je obserwować w miarę doskonalenia technologii wykrywania piorunów - zapowiedział ekspert. 

>>> Czytaj też: Czy w Polsce jest aleja tornad? IMGW potwierdza i podaje szczegóły. Jest lista narażonych regionów

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.