Dziennikarze Polskiego Radia ogłaszają protest. "Przeciwko cenzurze, sukcesywnemu niszczeniu Trójki"

Po tym, jak z Trójki odszedł Marek Niedźwiecki, a Bartosz Gil został zawieszony za niepodpisanie oświadczenia o "pomyłce" związanej ze zwycięstwem Kazika w Liście Przebojów Trójki, dziennikarze pracujący dla Polskiego Radia ogłosili protest. Oświadczenie w mediach społecznościowych opublikowali m.in. Piotr Stelmach i Marcin Łukawski.
Zobacz wideo

Wygrana piosenki Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój" w 1998. notowaniu Listy Przebojów Trójki pociągnęła za sobą pasmo kontrowersji. Władze stacji zdecydowały się unieważnić głosowanie słuchaczy, argumentując, że utwór został wprowadzony do notowania ze złamaniem regulaminu, zaś wyniki "zmanipulowano". W konsekwencji współpracę z Trójką zerwał Marek Niedźwiecki, który zaznaczył, że jego decyzja jest motywowana "posądzeniem go o nieuczciwość w przygotowaniu audycji". Bartosz Gil miał natomiast zostać zawieszony, ponieważ nie chciał się zgodzić na podpisanie oświadczenia o zmanipulowanych wynikach LP3, o czym poinformowała jego żona. Dziennikarze Polskiego Radia, którzy jak na razie pozostają na pokładzie, ogłosili protest w solidarności z kolegami.

Zobacz też: Trójka. Wbrew zapewnieniom władz radia piosenka Kazika była na liście propozycji do LP3 >>

Protest dziennikarzy Polskiego Radia. "Stało się za dużo. Stoimy murem za Markiem Niedźwieckim i Bartoszem Gilem"

Piotr Stelmach, Marcin Łukawski i Adam Malecki są w gronie pracowników Polskiego Radia, którzy w mediach społecznościowych udostępnili to samo stanowisko. Czytamy w nim:

Szanowni Państwo, przez wiele lat pracowaliśmy na to, byście mogli słuchać Trójki z przyjemnością. Żeby to było dobre i mądre radio. Teraz musimy zaprotestować. Przeciwko odebraniu stacji wiarygodności. Przeciwko skandalicznemu traktowaniu dziennikarzy. Przeciwko cenzurze. Przeciwko sukcesywnemu niszczeniu radia. Mamy dość wystawiania Trójki na nieustanne zarzuty zakłamywania rzeczywistości i ingerencji polityków. Stało się za dużo. Dość! Stoimy murem za Markiem Niedźwieckim i Bartoszem Gilem. #muremzatrójką

Bojkot Trójki ogłosili także liczni artyści. Dawid Podsiadło napisał na Facebooku, że jeżeli stacja nie stanie się wolna od polityki, to jego utwory nie powinny być grane na antenie. Tomasz Organek dodał: "Zwalnianie niezależnie myślących dziennikarzy, polityczna ingerencja w ramówkę, atmosfera nagonki i zastraszenia oraz cenzura to standardy mediów reżimowych z krajów niedemokratycznych. Nigdy się na to nie zgodzimy. Czekamy, aż wróci NASZA Trójka. NO PASARAN". 

Czytaj więcej: Artyści ruszają z bojkotem Trójki. Wśród nich Podsiadło. "Moje utwory nie powinny być grane na antenie" >>

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.