Koronawirus na Wegrzech. 80 tys. małych firm zostanie zwolnionych z płacenia podatku do 30 czerwca

Na Węgrzech już dwanaście dni temu zdecydowano o wprowadzeniu specjalnego porządku prawnego i ogłoszenie stanu zagrożenia w związku z epidemią koronawirusa. Teraz tamtejszy rząd ogłasza nowy pakiet ochronny dla gospodarki. Na ratunek przedsiębiorcom ruszyli też rządzący w Niemczech.

- Teraz najważniejsze jest, abyśmy ochronili miejsca pracy Węgrów, taki jest cel tych działań. Osobom, które stracą pracę, musimy pomóc, aby jak najszybciej mogły jej szukać i ją znalazły. Będzie to ogromne wyzwanie, ale raz już tego dokonaliśmy po 2010 roku - podkreślał premier Viktor Orban.

W ramach nowego pakietu ochronnego dla gospodarki ponad 80 tysięcy małych przedsiębiorstw zostanie zwolnionych z płacenia podatku do 30 czerwca, zadłużenia podatkowe małych przedsiębiorstw sprzed 1 marca zostaną odroczone na czas stanu zagrożenia, a dostawcy usług medialnych zostaną tymczasowo zwolnieni z podatków z powodu strat w dochodach z reklam.

Zawieszone zostaną również eksmisje, konfiskaty oraz egzekucje podatków, a świadczenia za urlop macierzyński i wychowawczy wygasające w okresie zagrożenia zostaną przedłużone.

Premier Węgier Viktor Orban w związku z epidemią poinformował również, że jego kraj zakupił półtora miliona maseczek ochronnych i ponad 30 tysięcy sztuk odzieży ochronnej, oprócz tego wyprodukuje 80 tysięcy sztuk maseczek tygodniowo. Dodał, że na Węgrzech jest dostępnych 2560 respiratorów i 66905 łóżek szpitalnych. Do walki z epidemią można zaangażować 24 643 lekarzy poniżej 65. roku życia oraz 105 tysięcy wyszkolonego personelu medycznego. Do zachowania porządku publicznego w tym kraju można wykorzystać prawie 140 tysięcy osób. Są wśród nich żołnierze, policjanci i strażnicy obywatelscy.

Na Węgrzech stwierdzono do tej pory 167 przypadków zakażenia koronawirusem. 7 osób zmarło, 16 uznano za wyleczonych. 

Zobacz wideo Jak szybko polska gospodarka odbije się po recesji związanej z koronawirusem? Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju odpowiada

Koronawirus w Europie. Niemiecki rząd ogłosił pakiet pomocowy dla przedsiębiorstw

W poniedziałek pakiet pomocowy w związku z koronawirusem dla firm w Niemczech ogłosił także rząd Angeli Merkel. Wynika z niego, że tamtejszym przedsiębiorstwom udostępniona zostanie pomoc o łącznej wartości prawie 750 miliardów euro

Rząd federalny, aby uratować jak najwięcej miejsc pracy, zdecydował się zwiększyć zadłużenie o ponad 150 miliardów euro. Ponadto 400 miliardów chce przeznaczyć na gwarancje federalne, 100 miliardów euro na dokapitalizowanie zagrożonych przedsiębiorstw i kolejne 100 miliardów na linie kredytowe. Na pomoc dla małych i średnich firm rząd Angeli Merkel przeznaczy kolejne 50 miliardów euro.

Minister gospodarki Peter Altmaier zapewnił, że pomoc ta zostanie uruchomiona bardzo szybko. 

Rząd zapowiedział też kompleksową pomoc dla rodziców, którzy stracą zarobki ze względu na zapewnienie opieki nad dziećmi. Ponadto ochroną zostaną objęte osoby wynajmujące mieszkania.

W najbliższą środę "Pakiet Pomocowy" zostanie przedstawiony w Bundestagu. 

Koronawirus w Polsce. Co proponuje rząd

Przypomnijmy, że w Polsce w celu ochrony miejsc pracy rząd pozwoli na obniżenie wynagrodzeń, uelastycznienie czasu pracy i pokryje część kosztów wynagrodzeń do równowartości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia (ale nie więcej niż 40 proc. średniego). Do tego firmy mogą liczyć na trzymiesięczne zawieszenie składek na ubezpieczenie społeczne.

W sobotę rząd rozszerzył propozycje o wsparcie dla mikrofirm (do 9 pracowników) w postaci zwolnienia na 3 miesiące z obowiązku płacenia składek na ZUS, czym zostaną także objęci samozatrudnieni i zleceniobiorcy. Jest tu jednak haczyk – przychody muszą spaść o co najmniej 50 proc. Do tego dla mikroprzedsiębiorców pojawi się możliwość wzięcia pożyczki z Funduszu Pracy w wysokości 5 tys. złotych pod warunkiem niezmniejszania stanu zatrudnienia. Cały pakiet ma według rządu wartość 212 mld zł. 

Czytaj więcej: 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.