Udało się! Razem stworzyliśmy najwydajniejszy superkomputer na świecie

Maksym SłomskiSkomentuj
Udało się! Razem stworzyliśmy najwydajniejszy superkomputer na świecie
{reklama-artykul}
Jakiś czas temu wspominałem, że prywatne komputery w domach setek milionów osób na całym świecie mogą pomóc w odnalezieniu lekarstwa na chorobę COVID-19 wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2. Zachęcałem Was do dołączenia do naszego zespołu w ramach inicjatywy Folding@Home, celem stworzenia z ludźmi z całego świata potężnego superkomputera odpowiedzialnego za symulację zachowania cząsteczki białka w przestrzeni. Akcja nagłaśniana była przez serwisy z całego świata i… osiągnięto kolosalny sukces!

Połączona sieć komputerów działających w ramach inicjatywy Folding@Home przewyższyła swoją mocą obliczeniową najwydajniejsze siedem superkomputerów na świecie. Dobrze przeczytaliście: połączone w ramach F@H urządzenia dysponują mocą obliczeniową na poziomie 470 PetaFLOPS – wyższą od siedmiu najwydajniejszych superkomputerów na świecie razem wziętych! To trzy razy większa wydajność od tej, którą dysponuje najwydajniejszy obecnie superkomputer SUMMIT (149 PFLOPS).

Abyście mogli lepiej zobrazować sobie wagę tego osiągnięcia przypominam, że na superkomputer SUMMIT składa się 220 800 rdzeni CPU, 188 416 000 rdzeni CUDA i 9.2 petabajta pamięci RAM. Jeśli udostępniliście choć na chwilę moc obliczeniową swojej maszyny dla tej słusznej inicjatywy, możecie być z siebie dumni.

A tak wygląda wspólny wróg – białko szczytowe SARS-CoV-2:



Przedstawiciele działającego od 2001 roku projektu Folding@Home poinformowali, że w ostatnim czasie baza użytkowników aplikacji zwiększyła się o 1200%. Do walki z koronawirusem stanęli właściciele farm Bitcoina i innych kryptowalut. Na przestrzeni ostatnich tygodni do projektu dołączyło ponad 400 000 nowych osób.

Jak pomóc Folding@Home i stanąć do walki z koronawirusem?

Aby wspomóc słuszną sprawę, należy najpierw pobrać aplikację Folding@home z naszej bazy plików, spod tego adresu.

Po pobraniu, zainstalowaniu aplikacji i utworzeniu profilu, upewnijcie się, że wybrana jest opcja „Any disease” (domyślna) z listy „I support research fighting”. Obecnie choroba COVID-19 ma w ramach projektu najwyższy priorytet.

Do zespołu INSTALKI.pl dołączycie wpisując na etapie wybierania pseudonimu 240912 w polu Team Number. Możecie edytować profil klikając na „Change Identity” pod swoim nickiem, w lewym górnym roku okna programu.

Razem ludzkość może więcej, pamiętajcie!

Źródło: Tom’s Hardware

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.