Po głośnym Dniu Kobiet czas na cichy Dzień Mężczyzn. O czym się nie mówi, a powinno

10/03/2020 17:32

2 dni temu, z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, platformy takie jak OLX, Google czy Bolt w widoczny sposób wyraziły swoje poparcię dla płci pięknej, podkreślając ogólną nierówność na rynku pracy pomiędzy kobietami a mężczyznami. Co ciekawe, gdy wejdziemy w rejestr spółki OLX, dowiemy się, że ich zarząd stanowią sami mężczyźni. Trudno więc wziąć na poważnie kampanię, która trąci hipokryzją.

Natomiast dziś, kiedy obchodzony jest Dzień Mężczyzn - cisza. Żadna z platform nie odważyła się na stworzenie kampanii skierowanej do facetów. Dlatego warto pamiętać o drugiej stronie medalu i przypomnieć, że mężczyźni także na co dzień doświadczają nierówności i ignorancji na problemy, które bezpośrednio ich dotyczą. 

1. Odsetek samobójstw wśród mężczyzn.

Według statystyk 15 osób dziennie popełnia w naszym kraju samobójstwo. Aż 12 z nich to mężczyźni. Jak możemy dowiedzieć się z raportu WHO w krajach rozwijających się oraz rozwiniętych mężczyźni decydują się na odebranie sobie życia aż 3 razy częściej niż kobiety. Mężczyźni na co dzień muszą zmagać się z presją np. w kwestii zarabiania na utrzymanie rodziny. Często z tego powodu spychają swoje zdrowie psychiczne na dalszy plan. Nie pomaga także fakt, że w kulturze lansowany jest model silnego faceta, który sam dzielnie poradzi sobie z każdą przeciwnością losu.

Dorzucić można do tego również tabu towarzyszące samobójstwom i chorobom psychicznym, przez które wielu wstydzi się poprosić o pomoc lub po prostu nie wie, gdzie jej szukać. Trudno jednak znaleźć kampanię, która poszerzałaby świadomość tego problemu. Oczywiście coraz częściej mówi się o tym, by zwracać uwagę na symptomy zaburzeń psychicznych czy też oznak, że dana osoba może planować popełnić samobójstwo, ale o tym, że to właśnie mężczyźni częściej padają ofiarami tego zjawiska, już nikt nie mówi.

2. Wypadki przy pracy

Jak pokazują dane z 2018 r. ogólna liczba wypadków w pracy maleje. Gdy jednak przyjrzymy się zawodom najbardziej obarczonymi tzw. wskaźnikiem wypadkowości, w topce znajdziemy m.in. górnictwo, gospodarowanie odpadami czy przetwórstwo przemysłowe - czyli zawody, które są raczej domeną mężczyzn. Sporadycznie możemy spotkać w nich kobiety. O tego typu statystykach nikt raczej nie powie w ładnie wyglądającym filmie na YouTube z okazji Dnia Mężczyzn.

3. Częstotliwość przyznawania opieki rodzielskiej ojcom podczas rozwodów

Kiedy dochodzi do rozwodu, sąd najczęściej zdecyduje o powierzeniu wykonywania władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając jednocześnie uprawnienia drugiego w kwestii współdecydowania o ważnych dla dziecka aspektach życia np. edukacji. Podczas spraw rozwodowych opieka nad dziećmi znacznie częściej przyznawana jest matce, ponieważ z góry zakłada się, że będzie ona lepszym opiekunem niż ojciec - co nie ma wiele wspólnego z równouprawnieniem. Rzadko też mówi się o przypadkach, w których matka utrudnia ojcu kontakt z dzieckiem.

4. Wiek emerytalny vs średnia długość życia

Idąc dalej tropem nierówności systemowych na rynku pracy, warto przyjrzeć się także kwestii wieku emerytalnego oraz średniej długości życia. Od 1. października 2017 wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60 lat, natomiast dla mężczyzn 65. Z kolei dane statystyczne z 2018 mówią nam, że średnia długość życia dla mężczyzn w Polsce wyniosła 73,8 lat, natomiast dla kobiet 81,7. Łatwo jest więc zauważyć znaczną dysproporcję - kobiety na emeryturze pożyją prawie 22 lata, a mężczyźni zaledwie niecałe 9. Jak więc zatem dyskutować o równouprawnieniu w tym kontekście?

5. Przemoc kobiet wobec mężczyzn

W sieci jak grzyby po deszczu powstają coraz to nowe kampanie dotyczące ofiar przemocy zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Problem w tym, że w tego typu akcjach tylko kobiety występują w roli ofiary. Znacznie rzadziej w mediach mamy okazję usłyszeć historie mężczyzn, którzy doświadczyli przemocy ze strony kobiet, co z kolei nie zachęca takich osób do wyznań, a sprawczynie nie ponoszą żadnych konsekwencji. Może warto by następnym razem w takiej kampanii uwzględnić obie strony barykady? 

6. Kryteria premiujące

Nie jest to nagminne, choć pojawia się w ostatnich czasach coraz częściej "moda" na premiowanie płci. Czy aby na pewno jest to walka o równość? 

To tylko kilka z wielu przykładów, w których można dopatrzeć się nierówności czy dyskryminacji. Nie da się ukryć, że o przypadkach, w których to mężczyźni są stroną poszkodowaną, mówi się zdecydowanie rzadziej. 

Źródła: [1][2][3][4][5][6][7]

Reklama

Komentarze opinie

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu: Po głośnym Dniu Kobiet czas na cichy Dzień Mężczyzn. O czym się nie mówi, a powinno. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku "zgłoś".


Reklama
Reklama
Reklama
..