"Próbowałam dać znać moim rodzicom o tym, że czuję się źle ze sobą"

04.02.2020 | "Próbowałam dać znać moim rodzicom o tym, że czuję się źle ze sobą"
04.02.2020 | "Próbowałam dać znać moim rodzicom o tym, że czuję się źle ze sobą"
Marek Nowicki | Fakty TVN
04.02.2020 | "Próbowałam dać znać moim rodzicom o tym, że czuję się źle ze sobą"Marek Nowicki | Fakty TVN

Dziecko z depresją to poważny problem, a depresja to choroba, która może oznaczać śmierć. Liczba chorych wśród młodzieży w Polsce przez pięć lat wzrosła dwukrotnie i dlatego dziś słychać głośny alarm. Lekarze i specjaliści apelują do rodziców o czujność i bliskość w rodzinie. Jak to jest, kiedy z problemem młody człowiek jest sam?

"Znikające dzieci" - taki tytuł nosiła konferencja prasowa, która zgromadziła w Warszawie psychiatrów i terapeutów. Wszyscy zgodnie alarmowali, że polska młodzież zanurza się w depresji.

- Liczba samobójstw wśród nastolatków rośnie. W ostatnim pięcioleciu wzrosła dwukrotnie - mówi doktor Tomasz Srebnicki z Kliniki Psychiatrii Wieku Rozwojowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Tylko w 2018 roku samobójstwo popełniło w Polsce prawie stu nastolatków. To dopiero początek złych informacji. Profesor Janusz Heitzman z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie zaznacza, że na jedno dokonane w takim wieku samobójstwo, przypada nawet 200 prób samobójczych.

To daje Polsce drugie niechlubne miejsce w Europie. Młodzież z problemami depresyjnymi spotyka się często z niezrozumieniem w swoim środowisku. Tak w rodzinie, jak i w szkole.

"Nie akceptowałam siebie"

Aleksandra Pawelczyk ma 19 lat i też musiała sobie radzić z depresją.

- Próbowałam dać znać moim rodzicom o tym, że czuję się źle ze sobą po prostu. Nie akceptowałam siebie, miałam problem z relacjami z rówieśnikami - opowiada Aleksandra Pawelczyk z projektu "It Matters".

W końcu w 2019 roku trafiła do szpitala.

- W pierwszej chwili w szpitalu byłam diagnozowana jako po prostu epizod depresyjny. No i wyszło, że to też mogą być zaburzenia lękowe i zaburzenia odżywienia dodatkowo - opowiada Aleksandra Pawelczyk.

Nastolatkowie po prostu czują się coraz bardziej osamotnieni w świecie, który wydaje się pędzić coraz szybciej, a rodzice stają się coraz bardziej nieobecni fizycznie i emocjonalnie.

"Należy mówić głośno o takich rzeczach"

- Pierwszym podstawowym (problemem - przyp. red) jest poluźnienie więzi pomiędzy rodzicami a dziećmi. Problem z funkcjonowaniem rodzin, przeciążenie rodzin, zmiana wartości wychowawczych w społeczeństwie, dramatyczne obciążenie dzieci nauką - doktor Tomasz Srebnicki wymienia przyczyny mnożenia się przypadków depresji wśród młodzieży.

Obecny system psychiatrii dziecięcej nie jest w stanie sobie z tym problemem poradzić, dlatego Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o stworzeniu sieci 300 poradni terapeutycznych, gdzie będą pracować psycholodzy. Mają działać w każdym powiecie, by pomoc była na wyciągnięcie ręki.

- Po pierwsze, to musi być kontakt bezpośredni z dzieckiem. Po drugie, to musi być kontakt bezpośredni ze środowiskiem, w którym to dziecko się obraca - mówi Wojciech Andrusiewicz z Ministerstwa Zdrowia.

Aleksandra Pawelczyk wróciła do szkoły. Jest otoczona przyjaciółmi. Zdecydowała się podać nazwisko i pokazać twarz, żeby w ten sposób pomóc swoim rówieśnikom, którzy też potrzebują pomocy, ale wstydzą się, albo nie mają siły o nią poprosić.

- Uważam, że należy mówić głośno o takich rzeczach i to nie powinien być żaden temat tabu. Powinniśmy zrezygnować ze stygmatyzacji osób z chorobami psychicznymi i z takimi problemami - zauważa Aleksandra Pawelczyk.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Jeśli teraz powstaje "Dom dobry", to lepiej nie zakładać, że tym razem będzie pogodnie. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS