Kup subskrypcję
Zaloguj się

Dwa tysiące najbogatszych ma tyle, co 4,6 miliarda najbiedniejszych ludzi na świecie

2153 najbogatszych osób w 2019 roku posiadało tyle majątku, co 4,6 miliarda najbiedniejszych żyjących na Ziemi - wyniku z tegorocznego raportu Oxfam przygotowanego z okazji Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, gdzie zbierają się najbogatsi ludzie na świecie. Podkreślono w nim również, że nieodpłatna praca kobiet i dziewcząt każdego roku przynosi gospodarce trzy razy większy dochód niż cały sektor technologiczny.

Organizacja Oxfam każdego roku, tuż przed rozpoczęciem Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, prezentuje swój raport dot. nierówności społecznych i koncentracji majątku na globie. Z opublikowanej właśnie analizy wynika, że w 2019 roku zaledwie 2153 najbogatszych osób na świecie posiadało tyle majątku, co 4,6 miliarda najbiedniejszych.
Organizacja Oxfam każdego roku, tuż przed rozpoczęciem Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, prezentuje swój raport dot. nierówności społecznych i koncentracji majątku na globie. Z opublikowanej właśnie analizy wynika, że w 2019 roku zaledwie 2153 najbogatszych osób na świecie posiadało tyle majątku, co 4,6 miliarda najbiedniejszych. | Foto: Shutterstock

Z opublikowanej właśnie analizy wynika, że majątek 22 najbogatszych mężczyzn jest równy temu, który posiadają wszystkie kobiety w Afryce.

| Oxfam

Zobacz też: W Polsce wzrosło skrajne ubóstwo. Najnowsze dane GUS

Nieodpłatna praca kobiet warta prawie 11 bilionów dolarów

W tegorocznym raporcie zwrócono uwagę nie tylko na nierówności finansowe, ale także te pomiędzy płciami.

Nasz system ekonomiczny został zbudowany przez bogatych i potężnych mężczyzn, którzy nadal tworzą zasady i czerpią lwią część zysku. Mężczyźni na całym świecie posiadają o 50 proc. więcej bogactwa niż kobiety

- podaje Oxfam.

W raporcie podkreślono ponadto, że kobiety na całym świecie pracują łącznie przez 12,5 miliarda godzin dziennie bez wynagrodzenia. Każdego roku daje to 10,8 bilionów dolarów dochodu do światowej gospodarki. To z kolei trzy razy więcej niż daje sektor technologiczny - informuje Reuters.

CNBC wylicza, że nieodpłatna praca kobiet to najczęściej opieka nad bliskimi (dziećmi, starszymi, chorymi) oraz prace domowe (gotowanie, pranie, sprzątanie, przynoszenie wody).

"Oczywiste jest, że ta nieodpłatna praca napędza seksistowski system ekonomiczny, który bierze od wielu i wkłada pieniądze do kieszeni nielicznych" - pisze Oxfam.

Oxfam
Oxfam | Oxfam

Apel Oxfamu: niech bogaci płacą podatki

- Ważne jest, byśmy podkreślili, że ukrytym motorem gospodarki w rzeczywistości jest nieodpłatna praca kobiet. I to musi się zmienić - powiedział Reuterowi Amitabh Behar, dyrektor generalny Oxfam India.

Dyrektor generalny Oxfam India uważa, by zaradzić problemowi i zmniejszyć nierówności majątkowe, jak i te pomiędzy płciami, rządy przede wszystkim powinny upewnić się, że bogaci płacą podatki, które następnie powinny być wykorzystywane w celu finansowania m.in. opieki zdrowotnej czy edukacji.

WARTO WIEDZIEĆ: