whitebit

TickmillWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe


Miniony tydzień przebiegał na rynkach walutowych niezwykle interesująco. Mimo, że przez wzgląd na Nowy Rok był on nieco krótszy, to jednak pod koniec tygodnia rynkami wstrząsnęła informacja o tym, że na specjalne polecenia amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa dokonano ataku, wskutek którego zginęli irański generał Kasem Sulejmani, dowódca elitarnej jednostki Al Kuds i jeden z dowódców irackiej milicji Abu Mahdi al-Muhandis. Działania te przyczyniły się do spadku notowań amerykańskich indeksów giełdowych, największej od września ub.r. aprecjacji ropy naftowej oraz zauważalnego wzrostu ceny Bitcoina, która na irańskiej platformie peer-to-peer LocalBitcoins przekroczyła barierę 24 tys. USD.







Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif oświadczył, że dokonane przez siły USA zabójstwo dowódcy elitarnej jednostki Al Kuds Kasema było “wyjątkowo niebezpieczną i fałszywą eskalacją”. Irański prezydent Hasan Rowhani zapowiedział także, że USA spotka “miażdżąca zemsta” a minister obrony Amir Hatami ostrzegł, że “retorsje dosięgną wszystkich odpowiedzialnych” za zabicie generała.

Sam Donald Trump w charakterystycznym dla siebie stylu skomentował natomiast to wydarzenie na Twitterze stwierdzając, że Iran nigdy nie wygrał wojny, ale nie przegrał też negocjacji.

W kolejnej serii wpisów Donald Trump sugerował, że generał Sulejmani jest odpowiedzialny za śmierć lub trwały uszczerbek na zdrowi tysięcy amerykańskich obywateli i planował zabójstwo kolejnych. Zdaniem amerykańskiego prezydenta zabity przez jego siły dowódca pośrednio i bezpośrednio odpowiadał za śmierć milionów ludzi w związku z czym „powinien zostać usunięty już wiele lat temu”. 

Zobacz także: Umowa handlowa z Chinami zostanie podpisana 15 stycznia

Mimo, że Donald Trump uważa, że podjęte działania powstrzymały wojnę, a nie ją rozpoczęły, to jednak Irańska Rada Bezpieczeństwa Narodowego podjęła już decyzję o odwecie. Ma on objąć cały region w odpowiednim miejscu i czasie.

Wpływowy szyicki duchowny Muktada as-Sadr wezwał już Irakijczyków, by “byli gotowi do obrony” i ogłosił, że reaktywuje oddziały swojej antyamerykańskiej milicji, która walczyła z siłami USA po obaleniu reżimu Saddama Husajna:

– Jako patron patriotycznego irackiego ruchu oporu wydałem rozkaz, aby wszyscy mudżahedini, a zwłaszcza Armia Mahdiego (…) i wszystkie patriotyczne i zdyscyplinowane grupy, były w pełnym pogotowiu.

Za jeden z symboli Iraku do walki zbrojnej świadczyć może także wywieszenie czerwonej flagi nad Świętą Kopułą Meczetu Jamkarān, jednego z najważniejszych w Iranie, znajdującym się w mieście Kom. To szyicki symbol ciężkiej bitwy, która nadejdzie.


CAPITALne rynki 

„Kupuj plotki, sprzedawaj fakty” w kontekście inwestora indywidualnego

Webinar już 8 stycznia

Jen japoński największym wygranym tygodnia


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszą spośród walut grupy G8 był jen japoński, który umocnił się aż o 1,37%. Tydzień do udanych zaliczyć może także dolar kanadyjski (0,59%) oraz frank szwajcarski (0,14%). Po czerwonej stronie tego zestawienia wyróżnić trzeba natomiast kursy dolara australijskiego i nowozelandzkiego, które traciły odpowiednio 0,77% i 0,79%.

Tygodniowa zmienność walut grupy G8
Tygodniowa zmienność walut grupy G8 | Źródło: mataf.net

Ograniczając jednak analizę zmienności jedynie do nowego roku zauważymy, że o ile jen japoński utrzymał się na pozycji lidera, o tyle dolar kanadyjski spadł już na trzecie miejsce ustępując dolarowi amerykańskiemu. Zdecydowanie największym przegranym nowego roku jest natomiast kurs funta szterlinga, który osunął się aż o 1%.

Tygodniowa zmienność walut grupy G8
Noworoczna zmienność walut grupy G8 | Źródło: mataf.net

GBPUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że wskutek trwających od wtorku spadków rynek osunął się w okolice technicznego wsparcia, gdzie w piątek po południu pojawiła się niewielka reakcja popytowa. Póki co, trudno jednak na jej podstawie stwierdzić, czy wsparcie to zostanie trwale odrzucone.

Kurs funta do dolara amerykańskiego
GBPUSD H4

Cena złota rośnie nieprzerwanie od ośmiu dni

Niezwykle interesująco wygląda także obecna sytuacja na notowaniach złota, którego cena rośnie nieprzerwanie od ośmiu dni. Wskutek tej aprecjacji rynek pokonał aż trzy techniczne opory i znalazł się na poziomie niewidzianym od początku września 2019 r.

Cena złota
Gold Daily

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 3 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority, jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.



Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>



Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>















Zajmuje się rynkiem akcji, walut oraz kryptowalut. Redaktor naczelny Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019 oraz Analityk Roku 2017, 2018 oraz 2021. To także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów oraz współtwórca kanału Krypto Raport, który za swoje analizy został wyróżniony statuetką Nexusa w kat. Analityk Roku 2019 oraz Srebrnym Laurem Invest Cuffs w kat. Analityk Roku 2022.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj