Obserwuj w Google News

Mają trudność z wchodzeniem w związek. Kim są ludzie z syndromem Tinderella?

2 min. czytania
Aktualizacja 25.08.2022
13.12.2019 17:37
Zareaguj Reakcja

Randkują, ale niezbyt dobrze radzą sobie w budowaniu głębszej relacji. Przeglądanie profili na portalach randkowych, czatowanie, flirt są dla nich atrakcyjniejsze niż budowanie więzi. Syndrom Tinderella to bardzo częste zjawisko wśród singli. Na czym polega?

Mają trudność z wchodzeniem w związek. Kim są ludzie z syndromem Tinderella?
fot. Shutterstock

Na czym polega syndrom Tinderella?

Słowo Tinderella powstało z połączenie dwóch słów: Cinderella (Kopciuszek) oraz Tinder (nazwa portalu randkowego). Syndrom Tinderella dotyczy osób, które używają Tindera, Whatsapp’a oraz innych aplikacji do niezobowiązującego flirtu czy spotkań. Randkują online przez rok i nic z tego nie wynika. Uważają, że mają jeszcze czas na poważne związki. Ich relacje z poznanymi w ten sposób osobami mają podobny przebieg: najpierw czułe słówka, propozycja spotkania, czasem nawet snucie planów na przyszłość... Tyle, że na obietnicach się kończy, bo Tinderella po prostu nie mają zamiaru budować poważnego związku. Gdy tylko robi się poważnie, po prostu wycofują się.

Osoby dotknięte tym syndromem działają według tego samego schematu: instrumentalnie przeglądają profile i gdy ktoś im się spodoba próbują nawiązać kontakt. Bywa, że prowadzą kilka, a nawet kilkanaście "rozmów" naraz. Czasami decydują się na spotkanie, ale nie zakładają, że może się z tego narodzić uczucie. Te relacje mają charakter wirtualny, niezobowiązujący. Tinderella potrafi stworzyć iluzję związku i sprawić, że druga osoba jest w stanie szybko uwierzyć w każdy scenariusz. Gdy relacja ma wyjść poza wirtualny świat, wszystko się kończy. Osoby mające kontakt z Tinderellą opisują nawiązane relacje tak: "Rozmawialiśmy w dzień i w nocy, a gdy miało dojść do spotkania, temat znikał".

Syndrom Tinderella dotyczy osób, które nie są siebie pewne oraz mają niedojrzałą wizję miłości i relacji międzyludzkich. Nie interesują się uczuciami innych, koncentrują się głównie na swoich. Prawdopodobnie cierpią z powodu fobii społecznej.

Redakcja poleca

Tinderella – co definiuje jej zachowania?

  • Dla Tinderella proces poszukiwania i wyboru potencjalnych partnerów za pomocą aplikacji randkowych jest bardziej stymulujący niż poznawanie ludzi w prawdziwym życiu. Często brakuje im umiejętności społecznych.
  • Osoby z syndromem Tinerella mają wrażenie, że są fascynującymi ludźmi w świecie on-line. Mają wysokie oczekiwania wobec potencjalnych partnerów.
  • Ludzie z syndromem Tinderella szybko tracą zainteresowanie innymi ludźmi. Relacje kończą nagle, bez żadnego tłumaczenia (ghosting). Pozostawiają po sobie tylko fałszywe obietnice.

Jeśli masz problem z budowaniem relacji, zastanów się, jaka jest tego przyczyna. Dlaczego boisz się budować trwałe więzi? Dostrzegając źródło problemu, łatwiej poradzisz sobie z tym problemem. Poproś o pomoc psychologa. Nie każdy budować trwałe relacje, ale każdy dojrzały człowiek musi wiedzieć, że nie można ranić uczuć innych osób.

Redakcja poleca

Źródło: Piękno Umysł