NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

To pole jest wymagane

XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 52 min
  • 45 sek

Minister zdrowia: podatek od cukru chcemy wprowadzić jak najszybciej

Autor: JW, KL/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 05 grudnia 2019 12:00

Na wprowadzenie tzw. podatku cukrowego dajemy sobie dwa lata. Chcemy go wprowadzić jak najszybciej, nie później, niż w roku 2022 - poinformował w czwartek (5 grudnia) podczas spotkania z dziennikarzami minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia: podatek od cukru chcemy wprowadzić jak najszybciej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Podatek ma być wprowadzony w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej - poinformował i zaznaczył, że otyłość ma wpływ m.in. na wzrost zachorowań na nowotwory. Szumowski wskazał też, że nad rozwiązaniem sprawy podatku cukrowego trwają prace, wiec na razie nie może przedstawić dokładnej formy takiego rozwiązania fiskalnego.

Do tej pory pomysł opodatkowaniu dosładzanych produktów był poruszany głównie w wypowiedziach GIS oraz szefów NFZ i NIZP-PZH, którzy byli zwolennikami tak pojętej profilaktyki chorób. Sam resort zdrowia nie ustosunkowywał się do propozycji. Nie było też żadnych oficjalnych informacji ani resortu zdrowia, ani finansów, że pracują nad regulacjami związanymi z nałożeniem akcyzy na produkty spożywcze i napoje z dużą zawartością cukru.

- Temat jest o tyle delikatny, że potrzebne są klarowne sygnały, iż intencja wprowadzenia podatku jest prozdrowotna, a nie fiskalna. Eksperci nie mają wątpliwości, że takie narzędzie ekonomiczne dla zdrowia publicznego byłoby pożądane i korzystne. Gdyby dochody z niego zasilały budżet NFZ, możliwe, że obaw o sięganie do kieszeni Polaków byłoby mniej. Współpracujemy w tej kwestii z GIS i NIZP-PZH bardzo ściśle. Chcielibyśmy, aby zajęto się tym problemem - mówił w niedawnej rozmowie z Rynkiem Zdrowia (27 listopada br.) prezes NFZ Adam Niedzielski.

Dodawał, że spożycie cukru drastycznie rośnie. - GUS opublikował ostatnio badania „100 lat polskiej statystyki”. Z zestawień wynika, że w latach 50. konsumowaliśmy „na głowę” ok. 25 kg cukru rocznie. Dane za 2017 rok mówią już o 44 kg. W roku 2018 było to 51 kg - wyliczał.

Czytaj też: Prezes NFZ o cukrze i płaceniu za efekt leczenia: mam dwie rekomendacje dla szpitali

Narodowa Strategia Onkologiczna, w ramach której ma zostać wprowadzony "tax sugar", ma być całościowym programem walki z rakiem. Powstaje na podstawie uchwalonej wiosną 2019 r. ustawy i ma wytyczyć kierunki rozwoju systemu opieki onkologicznej. Została zaplanowana jako program wieloletni, obejmujący lata 2020-2030.

Pod koniec listopada 2019 r. Narodowa Strategia Onkologiczna została przekazana do wykazu prac rządu. Główne cele Narodowej Strategii Onkologicznej to: obniżenie zachorowalności na choroby nowotworowe przez edukację zdrowotną, promocję zdrowia i profilaktykę. 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum