Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Składki ZUS po nowemu. Najmocniej uderzą w przedsiębiorców

170
Podziel się:

W 2020 roku wzrośnie średnie wynagrodzenie Polaków, na podstawie którego jest wyliczana składka ZUS. Najmocniej podwyżkę odczują przedsiębiorcy, którzy oddadzą Zakładowi nawet o ok. 10 proc. więcej.

Składki ZUS dla przedsiębiorców wzrosną nawet o ok. 10 proc.
Składki ZUS dla przedsiębiorców wzrosną nawet o ok. 10 proc. (Shutterstock.com)

O 10-proc. podwyżce składek na ZUS dla przedsiębiorców informuje "Dziennik Gazeta Prawna". To efekt ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która rzuca osobom prowadzącym działalność gospodarczą obowiązek zadeklarowania konkretnej kwoty na ubezpieczenia emerytalne oraz rentowe.

Nie może być jednak ona niższa, niż 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego – a te w przyszłym roku wzrośnie. W 2019 roku przeciętne wynagrodzenie wyniosło 4765 złotych, a w przyszłym wyniesie 5227 złotych. Wynika to m.in. z podwyżki pensji minimalnej, która została zaplanowana na przyszły rok.

Co to oznacza dla przedsiębiorców? Podwyżkę składki na ZUS – o 9,7 proc. W przeliczeniu na złotówki składka wzrośnie z 975 złotych do 1069 złotych. A to kwota bez składek zdrowotnych, których wysokość będzie znana dopiero w styczniu 2020 roku.

Zobacz także: Obejrzyj: Jakubas o ratowaniu CD Projektu: poprosili o 14,5 mln w dwa dni

Wysokość poszczególnych składek na ZUS w przypadku osób zatrudnionych na umowie o pracę jest wyliczana na podstawie średniego wynagrodzenia w danym roku. Składki na ubezpieczenie emerytalne wynosi 19,52 proc. podstawy, rentowe – 8 proc., a chorobowe – 2,54 proc. Natomiast wysokość ubezpieczenia wypadkowe jest zmienne w zależności od wykonywanego zawodu.

Rząd jednak przygotował prezent dla małych firm. 320 tys. mniejszych przedsiębiorców skorzysta z tzw. małego ZUS-u, czyli niższych składek. Warunkiem są przychody nieprzekraczające 120 tys. złotych i dochody nieprzekraczające 72 tys. złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

przedsiębiorcy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(170)
jacek
4 lata temu
chcecie by przedsiębiorcy płacili więcej , musicie wziąć pod uwagę że przedsiębiorcy płacą składki lecz nie korzystają praktycznie ze służby zdrowia są tylko wyjątki , przedsiębiorca nie ma czasu spędzać dnia w kolejkach idzie prywatnie i płaci jeszcze raz , po wtóre płacąc nawet najwyższe składki w polsce nie ma nic w zamian ful serwis mają tylko w parlamencie , wiec po co płacić , i do tego upadający na psyk zus który niszczą uprzywilejowani 40 letni emeryci , najpierw wyleczyć chore państwo potem uzdrawiać bankrutujący zus
jacek
4 lata temu
same składki to pikuś PIS wprowadził podzieloną płatność , co eliminuje odwrotne obciążenie a to własnie ono w pewnym sensie eliminowało strefę oszustów, teraz gdy nie zapłaci ci firma t,y będziesz musiał za nich płacić jak dawniej vat i podatki tyle że skuteczniej bedą ściągać , moja ksiegowa mówi ze już w tym miesiącu dziesieć osób u niej tylko zamknęło firmę na starcie, nie chcąc wracać do czasów PO a to jest jeszcze gorsze , pracodawca i podwykonawca nie ma już ochrony ze strony państwa a co ciekawe wzrosły stawki za sprawy w sądzie gospodarczym ogólnie ,, może i lepiej to zlikwidować i wyjechać za miedze
Tadeusz
4 lata temu
Wykończą małe firmy i o to chodzi. Im są potrzebne wielkie korporacje gdzie można lokować swoich ludzi a nie małe przedsiębiorstwa. Jak w działalności jednoosobowej zainstalować radę nadzorczą z godnym wynagrodzeniem dla pomazańca prezesa.
pk
4 lata temu
dla kogo niby ten rządowy prezent? Jedynie dla wyrzuconych na samozatrudnienie z firm, których nie stać było na płacenie ZUS. Innymi słowy to jedynie rządowa akceptacja patologii na rynku pracy. Przedsiębiorca, który zatrudnia choćby jednego pracownika ma przychód zdecydowanie większy niż te 120 tys zł. Nie da się inaczej.
madmaxxx
4 lata temu
Cwaniaki może od razu zrobic 50%
...
Następna strona