Hotel Forum w Krakowie w momencie otwarcia pod koniec lat 80. był prawdopodobnie najnowocześniejszym hotelem w Polsce. Do dzisiaj pozostaje jednym z najlepszych przykładów nurtu architektury późnego modernizmu nazywanego brutalizmem, ale niestety nie przetrwał próby czasu i obecnie opuszczony powoli odchodzi w niepamięć.

W 1978 roku w Krakowie rozpoczęto budowę nowoczesnego i bardzo nietypowego hotelu Forum. Autorem projektu budynku był Janusz Ingarden. Stworzył on jeden z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce budynków będących przykładem brutalizmu, stylu architektonicznego stworzonego pod koniec lat 40.. Prace budowlane trwały 10 lat.

Hotel Forum w trakcie budowy
Hotel Forum w trakcie budowy

Hotel oficjalnie otwarto we wrześniu 1988 roku i włączono w system IHG, dzięki czemu otrzymał 4 gwiazdki. W swoim czasie był to jeden z najnowocześniejszych (jeśli nie najnowocześniejszy) hoteli w Polsce. Posiadał 278 klimatyzowanych pokoi, w tym 19 jednoosobowych i 15 apartamentów. Goście mogli skorzystać z licznych udogodnień, m.in. dwóch restauracji, grill baru oraz drink baru a także basenu, sauny, solarium, salonu odnowy biologicznej oraz kortów tenisowych. Hotel dysponował 6 salami konferencyjnymi mieszczącymi do 600 osób.

Pod ziemią znajdował się dwupoziomowy parking oraz niewielka galeria handlowa, w której znajdował się Pewex, sklep z pamiątkami, fryzjer, biuro podróży, pralnia, kwiaciarnia, kantor, kiosk, perfumeria, punkt opieki nad dziećmi oraz kasyno.

Co ciekawe, cały hotel był w pełni skomputeryzowany, dzięki czemu wszystkie transakcje i zamówienia mogły być doliczane do rachunku. Chociaż obecnie jest to standardem, w latach 80. w Polsce była to nowość. System obsługujący hotel powstał całkowicie w Polsce. Z innych innowacji wprowadzonych w Forum były drzwi wejściowe otwierane na fotokomórkę (wtedy to był luksus), automatycznie spłukiwane toalety oraz olbrzymi zewnętrzny zegar elektroniczny z termometrem i kalendarzem.

Hotel funkcjonował jedynie przez 14 lat. 1 stycznia 2001 roku został włączony do grupy Sofitel, sieci Accor, do której należał Orbis S.A.. Niestety 9 listopada 2002 roku firma podjęła decyzję o zamknięciu hotelu. Oficjalnym powodem był zły stan techniczny oraz błędy konstrukcyjne, przez które dochodziło do zalewania piwnic budynku przez wody gruntowe.

Hotel Forum współcześnie (fot. Zygmunt Put)
Hotel Forum współcześnie (fot. Zygmunt Put)

Budynek opuszczono i zamknięto, ale nie zapominano o nim. Co jakiś czas wykorzystywano jego przestronne wnętrza i liczne sale konferencyjne do organizowania różnych widowisk i wydarzeń kulturalnych. W 2007 roku ponownie sprawdzono stan budynku. Wydany raport stwierdzał, że stan budynku jest… bardzo dobry.

W 2010 roku w trakcie olbrzymiej powodzi, która nawiedziła Kraków doszło do zalania piwnic budynku. Od tego czasu właściciel obiektu, firma Wawel-Imos kilkukrotnie chciała rozebrać stary hotel i zbudować na jego miejscu nowy obiekt. Na szczęście dzięki staraniom konserwatora zabytków i władz miasta nie doszło do tego.

Hotel Forum współcześnie (fot. Błażej Pindor)
Hotel Forum współcześnie (fot. Błażej Pindor)

Obecnie dawny Hotel Forum funkcjonuje jako m.in…. olbrzymi bilbord reklamowy.W jego wnętrzach próżno szukać dawnego luksusowego wyposażenia, chociaż w niektórych pomieszczeniach ostały się resztki dekoracji oraz pojedyncze meble. Nieco lepiej zachowały się pomieszczenia techniczne, np. pralnia, w której pozostało sporo wyposażenia.

Sporo zdjęć z wnętrza hotelu, wykonanych w listopadzie 2015 roku można znaleźć na stronie Nie olewamy miasta.

W użyciu pozostają jedynie zewnętrzne pomieszczenia hotelu, w których od 2013 roku działa Forum Przestrzenie, a od 2020 Hala Forum. Otwarto również kilka restauracji i klubów, które przyciągają sporo osób zwłaszcza latem.

Brutalizm – styl architektoniczny stworzony na przełomie lat 40. i 50. w Europie, będący kolejną odmianą modernizmu. Budynki konstruowane w tym stylu cechowały się surowym, często betonowym wyglądem. Nazwa stylu pochodzi od francuskiego słowa brut, oznaczającego surowy. W latach 80. styl ten odszedł w niepamięć.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.