Obserwuj w Google News

21 wytrysków w miesiącu zmniejsza ryzyko raka prostaty

2 min. czytania
Aktualizacja 06.11.2020
29.10.2019 11:24
Zareaguj Reakcja

Naukowcy wyliczyli, ile razy w miesiącu mężczyźni powinni uprawiać seks i się masturbować, żeby zmniejszyć ryzyko raka prostaty w przyszłości. Sprawdź, jakie są najnowsze ustalenia.

Naukowcy podali minimalną liczbę wytrysków w miesiącu
fot. Shutterstock

 Naukowcy z Harvard Medical School przez dekadę śledzili historię medyczną prawie 30 tys. mężczyzn – pracowników służby zdrowia. Okazało się, że częste wytryski w młodym wieku chronią przed rakiem prostaty na starość.

Jak często się masturbować?

Badani dostarczyli informacje na temat średniej liczby wytrysków w miesiącu w młodym wieku (20-29 lat), w wieku średnim (40-49 lat) i w ostatnim roku przed badaniem, uwzględniając wszystkie wytryski, w tym stosunki seksualne, polucje nocne i masturbację. Dane uzupełniali co dwa lata, aż do zakończenia badania w 2000 roku.

Mężczyźni, którzy zgłaszali 21 lub więcej wytrysków w miesiącu, mieli o 31 proc. mniejsze ryzyko raka prostaty niż ci, którzy naliczyli 4-7 wytrysków. Wyniki poddano rygorystycznej ocenie statystycznej uwzględniającej inne czynniki, takie jak styl życia czy wyniki testów PSA.

To nie jedyne tego typu badaniu. Inna analiza, przeprowadzona przez naukowców australijskich na podstawie historii medycznej 2 338 mężczyzn, wykazała, że mężczyźni, którzy osiągali średnio 4,6-7 wytrysków tygodniowo, mieli o 36 proc. mniejsze ryzyko raka prostaty w wieku 70 lat niż mężczyźni, którzy zgłaszali mniej niż 2,3 wytrysków w tygodniu.

Choć nie udało się ustalić, na czym dokładnie polega mechanizm ochronny częstych wytrysków, amerykańscy i australijscy naukowcy zgadzają się co do tego, że częste wytryski w młodym wieku odgrywają istotną rolę w profilaktyce raka prostaty.

Rak prostaty – objawy

Rak prostaty (rak stercza, rak gruczołu krokowego) jest drugim po raku płuc najczęściej występującym nowotworem złośliwym u mężczyzn w Polsce. Przeważnie przez długi czas nie daje objawów lub wywołuje nieznaczne dolegliwości typowe dla łagodnego r ozrostu gruczołu krokowego – częste oddawanie moczu, konieczność przerwania snu w celu oddania moczu, trudne do opanowania parcie na mocz, uczucie niepełnego wypróżnienia po oddaniu moczu, oddawanie moczu wąskim strumieniem.

Dowiedz się więcejRak prostaty to „męski” nowotwór. Jakie objawy wskazują na raka stercza?

W późniejszej fazie choroby może dojść do zastoju moczu w pęcherzu, czego konsekwencją bywa wodonercze i niewydolność nerek. W zaawansowanym stadium raka chory zaczyna odczuwać bóle kręgosłupa okolicy lędźwiowej, co świadczy zazwyczaj o przerzutach do kręgosłupa.

Lekarze alarmują: w ciągu ostatniej dekady liczba zachorowań na raka prostaty w Polsce się podwoiła.

Redakcja poleca

Źródło: health.harvard.edu