XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polska rewolucja gazowa już prawie się dokonała

Polska rewolucja gazowa już prawie się dokonała
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W żadnym innym paliwie w naszym kraju w ostatniej dekadzie nie zaszły takie zmiany jak w gazie ziemnym. Niegdyś niemal całkowicie uzależniona od Rosji Polska już wkrótce stanie się bezpieczna w kwestii dostaw gazu. Co więcej, wiele wskazuje, że będzie mogła zacząć odgrywać większą rolę na rynku tego paliwa. Warto także pamiętać, że zmiana ta wpłynie na niemal wszystkich obywateli naszego kraju.

  • Gazowe połączenia międzysystemowe całkowicie zmieniły pozycję Polski jako odbiorcy gazu.
  • Interkonektory to także element zapewnienia dostępu do gazu dla milionów Polaków.
  • Bez nowych połączeń nie byłoby możliwe budowanie w kraju regionalnego punktu obrotu gazem.
  • Sytuacja w branży gazowej będzie kluczowym tematem XVI Kongresu Nowego Przemysłu, który odbędzie się w dniach 1-2 października w Warszawie. Zapraszamy do rejestracji.

W latach 2009-2015 Gaz-System zrealizował plan inwestycyjny dotyczący budowy ponad 1200 km nowych gazociągów. Najważniejsze z nich powstały w północno-zachodniej i środkowej Polsce. Natomiast w latach 2015-25 planowana jest budowa łącznie ponad 2000 km gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski. Rozbudowa krajowej sieci, w tym ułożenie nowych gazociągów w ciągu korytarza gazowego Północ-Południe, ma strategiczne znaczenie.

Warto dodać, że niemal dokładnie rok temu, bo 11 października 2018 roku, rząd ogłosił start Programu Przyspieszenia Inwestycji w Sieć Gazową Polski w latach 2018-2022. Program opracowała spółka z Grupy Kapitałowej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa -  Polska Spółka Gazownictwa. Program nie mógłby zostać zrealizowany, gdyby nie międzynarodowe połączenia gazowe. To właśnie dzięki nim jego realizacja jest właściwie w ogóle możliwa. Na naszych oczach w przesyle gazu mamy rewolucję.

Z każdym mamy połączenie

Jeszcze całkiem niedawno gaz do naszego kraju mógł być przesyłany tylko z kierunku wschodniego. Wynikało to z zaszłości historycznych. Efektem tego było uzależnienie naszego kraju od surowca z Rosji. Konsekwencje były znaczące - staliśmy się zakładnikiem Gazpromu.

Pierwszym tego efektem był dyktat cenowy. Przez całe lata Polska przepłacała za gaz. Kwotę, którą straciła nasza gospodarka, trzeba liczyć w miliardach dolarów. Drugim następstwem takiej sytuacji było zwykłe zagrożenie dostaw surowca. Jedna awaria czy też wstrzymanie dostaw z przyczyn politycznych mogły oznaczać ogromne problemy dla naszej gospodarki.  Zresztą kilkakrotnie do ograniczenia wielkości dostaw dochodziło. Koniec końców kilka zakładów, np. z branży chemicznej, boleśnie się o tym przekonało.

Jednak wraz z rozpoczęciem budowy interkonektora gazowego na Słowację zamyka się swoisty wianuszek połączeń gazowych z sąsiadami. Z każdym już mamy, lub będziemy mieć, połączenie gazowe.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (17)

Do artykułu: Polska rewolucja gazowa już prawie się dokonała

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!