Norwegowie którzy walczyli o odnowę pomnika upamiętniającego Polskich marynarzy

PMV_Norway
PMV_Norway

zs2Z9nrOxlmLicSXWCe2SRnEtMffwTS421I3Vs1.jpg

foto @MG78


Nad brzegiem fiordu, gdzie zatonął ORP Grom, w 1979 r. stanęło dzieło prof. Bohdana Chmielewskiego z Warszawy: trzytonowy spiżowy marynarz-artylerzysta trzymający pocisk symbolicznie skierowany w górę, na której 70 lat temu powiewała flaga ze swastyką.

Dramatyczne dzieje pomnika przybliżyli nam w Narwiku muzycy zespołu Groms Plass (?Plac Groma?). Skąd taka nazwa? Członkowie zespołu spotykali się na próbach w garażu położonym przy Placu Gromu i od tej nazwy postanowili nazwać zespół. W październiku 2000 r. dwóch bawiących się chłopców uszkodziło pomnik, a miasto nie miało od razu funduszy na jego naprawę. Uszkodzony pomnik trafił do piwnicy, a Plac Groma świecił pustką. Zespół Groms Plass postanowił zebrać fundusze na rekonstrukcję pomnika i napisał na tę kampanię piosenkę "Krigeren Grom" (Wojownik Grom), która wzruszyła i porwała publiczność. Ostatecznie pomnik odbudowano i ponownie odsłonięto w maju 2002 r., a wieść o zespole dotarła do Nowego Sącza i Krakowa, skąd nadeszło zaproszenie na Festiwal ?Shanties?.

Ta niezwykła historia o niebanalnym patriotyzmie, braterstwie i człowieczeństwie robi piorunujące wrażenie, zwłaszcza na młodzieży. Jedną ze zwrotek Wikingowie z Narwiku śpiewają po polsku (tekst przetłumaczyła dr Jolanta Sułkowska):


W piwnicy legł – pokryty kurzem
Waleczny olbrzym – broczący krwią.
Samotny, został z innej epoki,
Przypominając wojny smak.
Gdy mały chłopiec chciał mu dorównać,
Grom nie wytrzymał i runął w dół.
Jest taki plac – nagi i pusty
Gdzie zawsze stał wojownik Grom.
Przechodniu stań – rozejrzyj się
Teraz go brak – czy nie znaczył nic?
Grom z Błyskawicą, siostry dwie,
Gnały do boju uwolnić Cię
Jest taki plac – nagi i pusty…
W piwnicy legł – pokryty kurzem
Waleczny olbrzym – broczący krwią.
Jest taki plac – nagi i pusty…


Groms Plass to grupa muzyków amatorów, nauczycieli i jednego ratownika medycznego, którzy kochają grać i śpiewać oryginalne utwory opowiadające o ludziach, miejscach, wydarzeniach i legendach ze swoich stron, utrzymane głównie w klimacie folkowych ballad norweskich.
Zapraszani co 3 lata na festiwal Shanties w Krakowie.

Zespół tworzą: Knut Erik Haugen, Ørjan Pleym, Bjorn Fredrik Framnes, Øystein Gravrok i Rolf Andreas Markussen.
(źródło krajoznawcy.info.pl)

595839795a77514642683878_qGbR7JmSmLtUoiKinqlWw00sqg7OWIYB.jpg