Udostępnij

Płoną zielone płuca świata. Dym przyćmił niebo nad São Paulo #PrayForAmazonia

21.08.2019

Brazylijska agencja badań kosmicznych INPE poinformowała we wtorek, że trwające w Amazonii pożary należą do serii, którą określono mianem rekordowej [początkowe doniesienia o rekordowej fali upałów zostały później zweryfikowano, seria była najgorsza od suszy w 2010 roku, ale zdarzały się lata gorsze – red, edycja 09.2019 r.]. Zainteresowanie tematem pożarów wybuchło wczoraj w mediach społecznościowych, m.in. pod tagiem #PrayForAmazonia, po tym, jak dym pochodzący z jednego z pożarów zaćmił niebo nad brazylijskim miastem São Paulo. Mimo iż od płonących lasów dzieli je ok. 2700 km.

Jak poinformowała państwowa agencja INPE, między styczniem a sierpniem tego roku w brazylijskiej części Amazonii doszło do rekordowej liczby 72 tys. pożarów. Naukowcy z INPE podkreślają jednak, że w tym sezonie nie odnotowano znaczących anomalii związanych ze zmianami klimatycznymi, które można byłoby obarczyć winą za sytuację. Wskazują natomiast na odpowiedzialność osób, które za pomocą ognia chcą przekształcić tereny leśne w pola uprawne lub w związku z innymi inwestycjami. [Ta sama agencja wskazywała na rekordową deforestację lasów Amazonii, co sprowadziło na nią krytykę urzędującego prezydenta Bolsonaro.]

Jeszcze przed tygodniem NASA informowało, że ilość pożarów w dorzeczu Amazonii pozostaje poniżej średniej z ostatnich 15 lat. Blisko 10 tysięcy spośród pożarów zostało jednak zaobserwowanych od zeszłego czwartku i – jak informuje brazylijska agencja INPE – pobito wynik z 2013 roku, który był najgorszy w ostatnich latach. [Więcej pożarów zarejestrowano w latach 2003 – 2007, o czym więcej przeczytacie w tekście „Amazonia w ogniu półprawd”]. O wyjątkowości sytuacji świadczy również koncentracja pożarów we w zachodnich prowincjach Brazylii.

Zobacz także: Wycinka w Amazonii pogłębia wymieranie tamtejszych gatunków. Zwiększa również ryzyko pożarów

Na Twitterze, głównie pod tagiem #PrayForAmazonia, pojawiły się liczne apele, by na poważnie potraktować pożar „zielonych płuc świata”. To tam pojawiły się pierwsze relacje z São Paulo, gdzie dym z płonących lasów przyćmił na moment promienie słoneczne. Tak prezentowało się niebo około godziny 15.00:

Pojawiły się również nagrania nieba z największego miasta Ameryki Południowej. Użytkownicy podają, że „zaćmienie” trwało około godziny. Jak informuje BBC, zgromadzenie się dymu nad São Paulo było szczególne, ponieważ pożary lasów oddzielone są od miasta o blisko 1700 mil (ok. 2700 km).

[Więcej na temat mobilizacji osób pod tagiem #PrayForAmazonia można przeczytać tutaj. Temat – a szczególnie wypowiedzi użytkowników odnośnie polityki Bolsonaro i działalności współczesnych mediów – zasługuje na oddzielny tekst.]

 

Źródła: Twitter, INPE, NASA, BBC

Zdjęcie: Shutterstock/guentermanaus

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.