Belgijska armia bankrutem. Pożycza amunicję do myśliwców F-16

2017-05-27, 10:17

Belgijska armia bankrutem. Pożycza amunicję do myśliwców F-16
Belgijscy żołnierze podczas manewrów . Foto: flickr/7th Army Training Command

Grupujące wojskowych związki zawodowe krytykują premiera Belgii za problemy w armii i niskie nakłady na obronność. Zarzucają mu, że oszukuje ludzi składając obietnice, których nie zamierza spełnić.. - Belgijska armia jest bankrutem, od 10 lat niedoinwestowana - powiedział w rozmowie z telewizją RTBF Roger Housen, strategiczny doradca jednego ze związków zawodowych.

Posłuchaj

Związki zawodowe działające w wojsku krytykują premiera Belgii za problemy w armii i niskie nakłady na obronność. Zarzucają mu, że oszukuje składając obietnice, których nie zamierza spełnić. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- To nie jest normalne, kiedy armia musi pożyczać amunicję dla samolotów F16. które latają nad Syrią i Irakiem. To nie jest normalne kiedy jeden samochód w armii na pięć jest zepsuty - wymieniał Roger Housen. Powiedział też, że żołnierze muszą sobie sami kupować kuloodporne kamizelki. - Jesteśmy najgorszym uczniem w NATO. Na liście 28 krajów jeśli chodzi o wydatki na obronność zajmujemy jedno z ostatnich miejsc - dodał.

Belgia przeznacza na obronność niecały jeden procent PKB, to daje jej trzecie miejsce od końca wśród sojuszników. Mniej na ten cel wydają tylko Hiszpania i Luksemburg. NATO-wski wymóg to 2 procent PKB.

Powiązany Artykuł

at 1200.jpg
Szczyt G7: wspólna deklaracja o zwalczaniu terroryzmu. "Orędzie przyjaźni"

Premier Belgii Charles Michel zadeklarował na czwartkowym szczycie, że będzie stopniowo zwiększał wydatki, ale nie przedstawił konkretnych planów. Z 28 krajów tylko cztery, oprócz Stanów Zjednoczonych, spełniają wymogi Sojuszu. To Polska, Wielka Brytania, Grecja i Estonia.

dad

Polecane

Wróć do strony głównej