REKLAMA

JSW myśli o przejęciach. Kupi kopalnię od Australijczyków?

2017-05-19 12:20
publikacja
2017-05-19 12:20

Kontrolowana przez Skarb Państwa spółka chciałaby zwiększyć wydobycie węgla. Przejęcie projektu od Australijczyków może jej w tym pomóc - donosi dzisiejsza "Rzeczpospolita", nawiązując do plotek o możliwym przejęciu przez Jastrzębską Spółkę Węglową projektu "Dębieńsko".

fot. / / NWR Karbonia

Wprawdzie nowa strategia JSW zostanie opublikowana najprawdopodobniej dopiero w czerwcu, niektóre karty zostały już jednak częściowo odsłonięte. M.in. te dotyczące produkcji. Zasiadający za sterami jastrzębskiej spółki Daniel Ozon deklarował np. że JSW, mimo przekazania do SRK wydobywającej ok. 2 mln ton węgla kopalni "Krupiński", będzie chciała utrzymać roczną produkcję na poziomie 16–16,5 mln ton. Wypowiedź dla dzisiejszej "Rz" sugeruje jednak, że apetyty mogą być większe. – Szukamy sposobu, by zwiększyć wydobycie. Nie jest to jednak łatwe, bo kopalnie mają ograniczone możliwości. Dlatego myślimy o akwizycji - powiedział Ozon.

Tak postawiony problem oczywiście rozbudził falę spekulacji - co mogłaby kupić Jastrzębska Spółka Węglowa. Faworyt wydaje się jeden - należący do Australijczyków z Prairie Mining projekt "Dębieńsko". Po pierwsze graniczy on z projektami Jastrzębian. Po drugie Ozon wskazywał, że aktywa, którymi mogłaby się zainteresować JSW znajdują się w Polsce, a "Dębieńsko" to obecnie jedyny projekt w naszym kraju, który gwarantuje duże złoża węgla koksującego - a przecież na nim koncentruje się JSW.

"Dębieńsko" pasuje do profilu JSW

W styczniu Prairie otrzymało potwierdzenie wysokiej jakości węgla w "Dębińsku". Spełnia on międzynarodowe standardy dla węgla koksującego typu 35. Węgiel Mid-vol HCC znajduje się w pokładach leżących na głębokości 850-1000 m, a węgiel Low-vol HCC w pokładach na głębokości od 1000 do 1300 m, czyli na głębokościach zbliżonych do tych, na jakich analogiczny węgiel zalega w sąsiednich kopalniach należących do JSW.

Ozon dopytany przez "Rz" o zainteresowanie "Dębińskiem" nie potwierdził, ani nie zaprzeczył. Słuszność wyboru takiej drogi potwierdził jednak Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ. - To byłby właściwy kierunek rozwoju dla JSW. Pytanie tylko, czy Australijczycy będą skłonni sprzedać projekt, a jeśli tak, to za jaką cenę - stwierdził.

Prairie póki co deklaruje, że kopalnie chce wybudować i wszelakie spekulacje o sprzedaży ucina w zarodku. Budowa - jej koszt wycenia sie na 0,5 mld dolarów - ma ruszyć w 2019 roku, a wydobycie cztery lata później. Roczna produkcja węgla koksującego szacowana jest na 2,6 mln ton netto przy kosztach operacyjnych 47 dolarów za tonę.

Walka z Bogdanką w tle

W biznesie wszystko jest jednak kwestią ceny i twarda postawa Prairie może być tylko grą na podbicie stawki. Tym bardziej, że głównym projektem spółki w zamyśle miała być kopalnia "Jan Karski" zlokalizowana na Lubelszczyźnie. "Dębieńsko" trafiło się Australijczykom okazyjnie, gdy wyprzedawali ją będący w finansowych tarapatach Czesi. To mogła być okazja także dla JSW, wówczas jednak i sama jastrzębska spółka walczyła o przetrwanie i szukała raczej wsparcia u innych państwowych spółek niż okazji do zakupów.

W grę może wchodzić także inny scenariusz - próba wykupienia całego polskiego biznesu Australijczyków. "Dębieńsko" zgarnęłaby JSW, tymczasem "Jan Karski" trafiłby do Bogdanki. Ta ostatnia stoczyła bowiem z Australijczykami ciężkie boje o lubelskie złoże i do tej pory nie może pogodzić się z porażką. Wcześniej spekulowano nawet, że to Bogdanka może wykupić Prairie. Znając determinację rządu w temacie repolonizacji wcale nie można tego wariantu wykluczać. Tym bardziej, że obecna wycenia Prairie na warszawskiej giełdzie to niecałe 240 mln zł. 

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Wygodna Pożyczka, gdzie chcesz i na co chcesz!

Wygodna Pożyczka, gdzie chcesz i na co chcesz!

Komentarze (36)

dodaj komentarz
~Kibic
W 2000 r zamkneli kopalnie Debiensko ludzi poprzenosili na inne kopalnie zniszczyli infrastrukture ,szyby pozasyywali,wiedzac ze jest w niej jeszcze na 50 lat wegla (przy wydobyriu z 2000r).Pozniej spzedali najpierw czachom a ci australijczykom Tak rzadza Polacy!!!! Odpoiedziwlni za owczesne zamkniecia kopaln bujaja sie w Brukseli W 2000 r zamkneli kopalnie Debiensko ludzi poprzenosili na inne kopalnie zniszczyli infrastrukture ,szyby pozasyywali,wiedzac ze jest w niej jeszcze na 50 lat wegla (przy wydobyriu z 2000r).Pozniej spzedali najpierw czachom a ci australijczykom Tak rzadza Polacy!!!! Odpoiedziwlni za owczesne zamkniecia kopaln bujaja sie w Brukseli Oto oraz rzadzacych w Polsce(przed laty)A dzis swoje dobra beda odkupywac od innych czy to normalne ???!
~jp7
sa pieniadze?? ustalic z bankami ile sie im nalezy za mataczenie i niech wypi..ą do izraela kredyty udzielac.Polak jest wstanie na siebie zarobic za granica a w wlssnym kraju na źydowskie banki musi zarabiac i kredyty brac
~tolo
nie rozumiem tego australijczycy napewno nie wybuduja tam kopalni bo to za droga inwestycja wiec sa dwa wyjscia albo dostac sie do wegla przez kopalnie knurow szczyglowice [tak jak to chcial zrobic p.Markowski poprzez kopalnie krupinski-pole zgon] albo opchnac to jsw ktorzy lykaja wszystko co im sie podsunie .Czy nie lepiej przeczekac nie rozumiem tego australijczycy napewno nie wybuduja tam kopalni bo to za droga inwestycja wiec sa dwa wyjscia albo dostac sie do wegla przez kopalnie knurow szczyglowice [tak jak to chcial zrobic p.Markowski poprzez kopalnie krupinski-pole zgon] albo opchnac to jsw ktorzy lykaja wszystko co im sie podsunie .Czy nie lepiej przeczekac ten czas az koncesja australijczykom wygasnie i wziasc ja za darmoche???.Jeszcze miesiac temu spolka byla na skraju bankructwa a teraz juz chce wydawac pieniadze hahahaha
~fajas
HAHA, Najpierw zamykają , teraz chcą kupować , co za cyrk. Ale za cudze pieniądze to każdy się tak może bawić.
~Bea
Same zlodzieje zazodzaja tym panstwem byle do siebie a reszta sie nie liczy wszystko sprzedajcie. I tak juz mic nie zostalo
~Sztygar
Krupinski dali oddali za darmo do srk a teraz szukajo co kupic i na to kasa jest zamiast zainwesowac w krupinski
~dawidserfing
Zero pokory, mało mieli nauczki po szczygłowicach, kolejny pomysł nieudanego rządu, ale co tam wydać i znowu i znowu zrobić cięcia na szarych górniczkach.
~XYZ
Moderator, możesz usuwać posty, prawdy nie zmienisz
~zme
Kolejna wajcha. Dobrze ze kupuja w Polsce a nie w Chile lub Kanadzie.
~Le
Czyli odkupimy swoje dziesięć razy drożej?

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki