AMA - Jak odnaleźć przodka w Internecie? [genealogia]

alan-jakman
alan-jakman


Jak odnaleźć przodka w Internecie?

W nawiązaniu do tego wpisu wiele osób było zainteresowanych AMA o genealogii. Ponad 5 lat temu już podobne było (link), ale od tego czasu bardzo wiele się zmieniło – w szczególności jeśli chodzi o dostępność metryk w Internecie.

Z podstaw tego, jak zacząć zabawę w genealogię:

1) Zapytaj, co wiedzą o swoich rodzicach, dziadkach, pradziadkach najstarsi żyjący krewni. Metryki poczekają, starsze osoby mogą odejść w każdej chwili. Tym samym mogą ze sobą zabrać tę wiedzę, której w dokumentach nie znajdziemy.
2) Poszukaj dokumentów, które masz w domu. Jeśli masz np. odpis aktu zgonu dziadka/babci – będą w nim podane informacje o jego dacie oraz miejscu urodzenia, a także informacje o rodzicach. W ten sposób będziesz mógł odnaleźć metrykę urodzenia.
3) Rozpisz drzewo genealogiczne – najlepiej pierwsze na kartce. Zobaczysz, czego Ci brakuje i zorientujesz się, jaką wiedzę masz na "dziś".

Gdzie odnaleźć metryki?

1) Metryki młodsze niż 100 lat

Metryki urodzenia młodsze niż 100 lat (czyli od 1917 i wcześniej), a także metryki ślubów i zgonów młodsze niż 80 lat (od 1937 i wcześniej) znajdują się w Urzędach Stanu Cywilnego (dalej USC). Może być jednak tak, że np. metryka z roku 1890 znajduje się jeszcze w USC, bowiem księga zostaje przekazana po 100 (lub 80) latach od wpisu ostatniej metryki. Dlatego jeśli księga obejmuje urodzenia 1850–1950, zostanie przekazana do Archiwum Państwowego (dalej AP) dopiero w 2050 roku. Tak samo, jeśli księga zawiera urodzenia i śluby 1900–1940, zostanie przekazana dopiero po 100 latach (w 2040), a nie 80. Dużo więcej na temat udostępniania aktów stanu cywilnego (bardzo szczegółowo, pod kątem ustawy) tutaj.

2) A gdzie szukać metryk starszych niż 100 lat?

Metryki takie z reguły znajdują się w archiwum państwowym. Nie zawsze są one w najbliższym archiwum dla miejscowości. Np. dokumenty z Oświęcimia zostały przeniesione do Bielska-Białej. Sprawdź bazę pradziad, aby zobaczyć, gdzie są metryki z Twojej miejscowości. Pamiętaj jednak, że jest ona niepełna.

Dostęp do tych metryk jest bezpłatny, nielimitowany i nie musimy udowadniać pokrewieństwa. Niektóre metryki znajdują się na mikrofilmach. Możemy je zamówić z innego AP na terenie Polski do naszego AP. Pokrywamy tylko koszty przesyłki (z reguły od 20 do 30 zł). W AP można samodzielnie i bezpłatnie fotografować dokumenty.

3) Portale z metryki w Internecie:

Największe portale, w których gromadzone są skany metryk, to: szukajwarchiwach.pl (właściwie cała Polska, trzeba zobaczyć czy jest to, co nas interesuje), [metryki.genealodzy.pl] (//metryki.genealodzy.pl/) oraz poczekalnia.genealodzy.pl (tak jak wyżej), Family Search (tak jak wyżej), metryki.genbaza.pl (tak jak wyżej, trzeba się zarejestrować tutaj), genealogiawarchiwach (metryki z Kujaw), GTG (metryki ze śląska), AP w Przemyślu (część tego co jest w szukajwarchiwach + inne skany, jeszcze nie udostępnione w szukajwarchiwach). AGAD (metryki z dzisiejszej Ukrainy, trochę z Białorusi).

4) Wyszukiwarki genealogiczne:

Największą w Polsce wyszukiwarką zindeksowanych metryk jest Geneteka. Gromadzi ona ponad 20 milionów rekordów. Obsługa jest bardzo prosta, ale jeśli ktoś chciałby konkretne rady, to zapraszam tutaj.

Kolejną dużą wyszukiwarką jest BASiA (indeksy głównie z Wielkopolski oraz pogranicza (łódzkie, Kujawy itd.). Duża baza małżeństw to PoznanProject – zasięg terytorialny taki, jak w przypadku BASi. Wiele indeksów znajduje się także na Family Search (głównie z terenu Archiwum Diecezjalnego w Tarnowie). Pomorskie Towarzystwo Genealogiczne udostępnia indeksy z Pomorza. [Lubgens ](//regestry.lubgens.eu/news.php – indeksy z Lubelszczyzny. To chyba największe bazy.

Generalnie jest tego bardzo dużo. Trudno o wszystkich bazach napisać. Jest mnóstwo dokumentów pozametrykalnych - spisy ludności, akta notarialne, akta sądowe, księgi grodzkie, gazety, nekrologi itd. itd. Także zapraszam do zadawania pytań :-)

Krótko o mnie, że to nie ściema ;-) Od prawie 9 lat zajmuję się genealogią, m.in. udało mi się ustalić, że moi przodkowie po mieczu pochodzili z Gór Orlickich (dziś Czechy), gdzie zostali sprowadzeni prawdopodobnie do wyrębu lasów w połowie XVII wieku. Od lutego 2012 roku prowadzę jedyny miesięcznik genealogiczny More Maiorum.

Na obrazku fragment wywodu przodków mojego 3xpradziadka - Franciszka Jakmana. Cały w pełnej rozdzielczości tutaj.