Pomimo coraz częstszych nawoływań do wyeliminowania z obiegu banknotów o wysokim nominale, trendowi temu opiera się Szwajcaria. Bardzo dobrze ma się banknot o nominale 1000 franków, a pojawiają się również pomysły o stworzeniu nowego, jeszcze więcej wartego banknotu.


Wczoraj donosiliśmy o rosnącej popularności szwajcarskiego banknotu o nominale 1 000 franków, który pomimo tego, że stanowi tylko 10,5% wszystkich banknotów w obiegu, to stanowi aż 62% wartości fizycznie istniejących banknotów. W ostatnich dniach w Szwajcarii pojawiła się koncepcja wprowadzenia do obiegu banknotu o jeszcze większym nominale – 5 000 franków.
Coraz więcej banknotów o nominale 1000 franków w obiegu

Banknotów o nominale 1000 franków – jednego z najcenniejszych na świecie, masowo produkowanych, kawałków papieru – przybywa w portfelach, kasach, skarpetach i materacach. Najnowsze dane Szwajcarskiego Banku Narodowego pokazują, że w ciągu ostatniego roku, liczba tych banknotów w obiegu wzrosła o ponad 10%.
Pomysłodawcami jest dwóch posłów z kantonu Zug w środkowej Szwajcarii, Phillip Brunner i Manuel Brandberg. Należący do Szwajcarskiej Partii Ludowej politycy konieczność wprowadzenia takiego banknotu argumentują potrzebą „utrzymania przez Szwajcarię statusu bezpiecznej przystani walutowej”. Społeczeństwo bezgotówkowe traktują jako szansę dla rządów do „totalnej inwigilacji” obywateli.
- We Francji i Włoszech płatności gotówkowe są już ograniczone do 1000 euro, a całkowite porzucenie gotówki jest poważnie rozważane w Europie – napisał Brunner na swoim Facebooku.
Brunner i Brandberg traktują próby wycofywania dużych nominałów jako sposób na utrzymywanie większej kontroli nad obywatelami, a banknot 5000 CHF porównują do dostępu do broni.
Przeczytaj także
- Gotówka jest porównywalna do broni służbowej, trzymanej przez żołnierzy w swoich domach. Obydwie zapewniają wolność – mówią Brunner i Brandberg.
Walter Meier, rzecznik Szwajcarskiego Banku Narodowego, nie podziela obaw posłów.
- SNB ma określoną misję, zapewnia dostęp do gotówki. Wprowadzenie banknotu o nominale 5 000 franków, w celu wzmocnienia gotówki, nie jest z punktu widzenia banku konieczne – powiedział Meier w wywiadzie dla portalu "20 Minuten".
Póki co sprawą zajmie się kanton Zugu. Jeżeli uzyska poparcie może jednak trafić do dyskusji ogólnokrajowej.
Banknot o nominale 1 000 franków jest najbardziej wartościowym banknotem w Europie i drugim na świecie. Szwajcaria ustępuje jedynie Singapurowi, gdzie znajdziemy banknot o nominale 10 000 dolarów singapurskich (równowartość 28 207 zł). Banknot ten - który nie jest już emitowany, ale wciąż pozostaje w obiegu - pozostałby liderem, nawet jeżeli Brunnerowi i Brandbergowi udałoby się przekonać Szwajcarię do swojego pomysłu. Banknot o nominale 5 000 franków stanowiłby w polskiej walucie, przy obecnym kursie, równowartość 19 978,50 zł.
Jakub Krześnicki