Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za spalanie śmieci grozi areszt. Sąsiad cię truje? Donieś!

Sławomir Cichy
Arkadiusz Gola
Co najmniej od dwóch tygodni powietrze na terenach od Bielska po Częstochowę, ale także od Jaworzna po Gliwice, jest tak cuchnące i gęste, że można je kroić.

Wina za to w głównej mierze spada nie na wielki przemysł czy na silniki spalinowe aut, ale na niską emisję, czyli chmury dymów wydobywające się z kominów naszych domów. Z powodu wyżów i braku opadów snują się bardzo nisko. A poza tym, palimy w piecach czym popadnie.

- Choć sezon grzewczy niedawno się zaczął, straż miejska otrzymuje coraz więcej sygnałów od mieszkańców, że sąsiedzi zatruwają im okolicę, paląc plastiki i inne odpady w swoich piecach - mówi Jakub Jarząbek, rzecznik katowickiego ratusza.

Co ciekawe, interwencje napływają nie tylko z dzielnic, w których przeważa ogrzewanie piecowe, czyli np. z Załęża i Szopienic. - Coraz więcej osób zgłasza takie przypadki w nowych osiedlach, a nawet w luksusowych willach Podlesia czy Brynowa, gdzie właściciele stosują nowoczesne piece centralnego ogrzewania - dodaje Jarząbek.

Strażnicy nie wahają się interweniować. Winni, złapani na gorącym uczynku, płacą grzywny i mandaty. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że straż miejska może wejść nam do mieszkania lub domu, by sprawdzić, czy nie palimy śmieci w piecu. Funkcjonariusze mogą też pobrać próbki z pieca i zażądać okazania rachunków za wywóz śmieci. Podstawę prawną takich działań stanowi art. 323 Prawa ochrony środowiska z 27 kwietnia 2001 r. Za spalanie śmieci grożą surowe kary - mandat 500 zł, 5 tys. zł grzywny oraz 30 dni aresztu, co reguluje z kolei ustawa z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach. W Krakowie stosowane są nawet wyrywkowe kontrole i niezapowiedziane naloty w dzielnicach, w których przeważa zabudowa indywidualna.

- Zachęcamy też mieszkańców, żeby się nie bali, tylko od razu nam zgłaszali, gdy mają podejrzenia, że ktoś pali w piecu śmieciami - podkreśla Marek Anioł, rzecznik SM w Krakowie.
Z prognoz pogody IMiGW wynika, że u nas nadal będą występowały znaczące przekroczenia poziomu pyłu zawieszonego, zwłaszcza w miastach - ze szczególnym uwzględnieniem okolic Wodzisławia Śląskiego oraz w kotlinach śródgórskich, dolinach rzecznych i obniżeniach terenowych. Wieczorem, nocą i rano, mogą też wystąpić podwyższone poziomy stężenia tlenków azotu i tlenku węgla. Nieco silniejszy wiatr przewidywany jest dopiero w piątek. To może doprowadzić do przejściowej poprawy jakości powietrza.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

Katastrofa samolotu Cirrus w Pyrzowicach. NAJNOWSZE USTALENIA, NIEZNANE FAKTY, RELACJE ŚWIADKÓW
TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


Agnieszka Cisak. Seksowna góralka walczy o koronę Miss Polski [Zobacz ZDJĘCIA]
Kolejny cenny zabytek poszedł z dymem! Dramatyczne zdjęcia pożaru w Katowicach

Smog jak smok

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach stwierdził 16 listopada następujące przekroczenia dopuszczalnych średnich stężeń pyłu zawieszonego PM10:
Żywiec - o 572 proc.
Zabrze - o 490 proc.
Katowice - o 346 proc.
Rybnik - o 308 proc.
Gliwice - o 306 proc.
Sosnowiec - o 300 proc.
Bielska-Biała - o 276 proc.
Wodzisław - o 274 proc.
Dąbrowa Górn. - o 212 proc.
Tychy - o 192 proc.
Cieszyn - o 90 proc.
Częstochowa - o 56 proc.


Agnieszka Cisak. Seksowna góralka walczy o koronę Miss Polski [Zobacz ZDJĘCIA]
Kolejny cenny zabytek poszedł z dymem! Dramatyczne zdjęcia pożaru w Katowicach

Gęsta mgła z dymem i spalinami dusi, męczy i osłabia

Dr Grzegorz Góral, pediatra, ordynator oddziału dziecięcego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku:

Niebezpieczeństwa dla zdrowia, jakie niesie ze sobą przebywanie w agresywnym środowisku smogu, można podzielić z grubsza na trzy grupy:
- Bezpośrednie działanie na drogi oddechowe i śluzówkę. Pojawiają się duszności i trudności w oddychaniu. Szczególnie zagrożone są osoby chore przewlekle, np. na astmę.
- Ciśnienie atmosferyczne, które zazwyczaj przez długi czas utrzymuje się na wysokim poziomie, powoduje u osób wrażliwych gwałtowne i nagłe skoki ciśnienia, zmęczenie, zaburzenia związane z potliwością itd.
- Inwazja wirusów i bakterii chorobotwórczych. Brak wiatru, deszczu, czyli "stojące powietrze", sprzyja szerzeniu się chorób, które rzadko występują latem.

Smog londyński i z Los Angeles, czyli co nas truje

Specjaliści wyróżniają dwa podstawowe rodzaje smogu, który może pojawić się i utrzymywać w sprzyjających warunkach przez wiele dni nad naszymi miastami, zwłaszcza położonymi w kotlinach i dolinach.

Pierwszy to smog typu Los Angeles (smog fotochemiczny, utleniający), drugi to smog typu londyńskiego (kwaśny, "siarkawy"), który teraz wisi nad naszymi głowami.

Smog typu Los Angeles: występuje najczęściej od lipca do października przy temperaturach 24-35°C. Powoduje ograniczenie widoczności, bo powietrze ma brązowawe zabarwienie. Głównymi zanieczyszczeniami są: tlenek węgla, tlenki azotu, węglowodory aromatyczne i nienasycone, ozon, pyły przemysłowe. Dla wytworzenia się smogu tego typu konieczne jest silne nasłonecznienie powietrza.

Smog typu londyńskiego: mamy z nim do czynienia jesienią i w zimie przy temperaturach od 3 do 5°C. Powoduje ograniczenie widoczności nawet do kilkudziesięciu metrów. Głównymi zanieczyszczeniami powietrza są: dwutlenek siarki, dwutlenek węgla i pyły. Smog tego typu, oprócz negatywnych skutków wywieranych na zdrowie mieszkańców, ma też silne działanie korozyjne na środowisko.

Informowanie władz, że sąsiad pali śmieci, to donos czy obowiązek?

* CZYTAJ KONIECZNIE:

Katastrofa samolotu Cirrus w Pyrzowicach. NAJNOWSZE USTALENIA, NIEZNANE FAKTY, RELACJE ŚWIADKÓW
TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


Agnieszka Cisak. Seksowna góralka walczy o koronę Miss Polski [Zobacz ZDJĘCIA]
Kolejny cenny zabytek poszedł z dymem! Dramatyczne zdjęcia pożaru w Katowicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!