REKLAMA

Austria sprowadziła część rezerw złota do kraju

Michał Żuławiński2015-12-15 07:51analityk Bankier.pl
publikacja
2015-12-15 07:51

W maju ubiegłego roku Narodowy Bank Austrii (OeNB) zaskoczył świat, ogłaszając rozpoczęcie realizacji planu repatriacji złota. Dopiero teraz jednak poznaliśmy pierwsze efekty tej operacji.

Austria sprowadziła część rezerw złota do kraju
Austria sprowadziła część rezerw złota do kraju
/ FORUM

Według informacji OeNB, do końca listopada z zagranicy do kraju sprowadzono 15 ton złota. Oznacza to, że do pełnej realizacji planu potrzeba sprowadzenia jeszcze 75 ton.

Po zakończeniu planu repatriacji – co zakładane jest na 2020 r. – połowa opiewających na 280 ton austriackich rezerw spoczywać będzie w kraju, 30 proc. składowanych będzie w Londynie, a 20 proc. w Szwajcarii.

- Z jednej strony ryzyko składowania złota głównie w jednym miejscu zostanie ograniczone, z drugiej zaś zachowana zostanie możliwość szybkiej sprzedaży złota na rynkach w Londynie i Zurychu – oznajmia bank.

Austriackie rezerwy złota

Przed repatriacją Obecnie (XI 2015) Po repatriacji
Wiedeń 50 t
65 t
140 t
Londyn 224 t 209 t 84 t
Zurych 6 t
6 t
56 t

280 t
280 t
280 t
Źródło: OeNB

Narodowy Bank Austrii oznajmił jednocześnie, że po realizacji planu repatriacji 90 ton kruszcu spocznie w jego skarbcach, a 50 ton zostanie przekazanych Mennicy Austriackiej.

Według zapewnień banku, 280 ton austriackich rezerw przechowywanych jest w formie 22 400 sztab spełniających standardy londyńskiej giełdy („LBMA Good Delivery”). Sztaby te ważą około 12,5 kg i mają wymiary 25 cm x 7 cm x 4 cm. OeNB podkreślił, że „w czasie odbioru austriackiego złota, każda sztaba jest badana precyzyjną miarką, wagą, ultradźwiękami i promieniami rentgenowskimi”.

Topniejące rezerwy

Po drugiej wojnie światowej Austria odzyskała blisko dwie trzecie przedwojennych rezerw złota (50,1 z 78,2 ton). Następnie, w wyniku „cudu gospodarczego” i przy wciąż istotnej roli złota w światowym systemie gospodarczym, rezerwy te – podobnie jak w wypadku sąsiednich Niemiec - zaczęły sukcesywnie rosnąć. 

Jak podaje OeNB, w szczytowym momencie Austria dysponowała rezerwami wielkości 657 ton. Austriackie złoto przechowywano głównie za granicą ze względu na możliwość szybkiego wykorzystania go w rozliczeniach międzynarodowych oraz w związku z zagrożeniem sowiecką inwazją.

Po wyparciu złota ze światowych finansów (początek lat 70.), rola rezerw zaczęła stopniowo maleć, a banki centralne państw zachodnich rozpoczęły wyprzedawanie kruszcu. Trend ten obecnie się zatrzymał - austriackie rezerwy złota pozostają na niezmienionym poziomie od 8 lat – jednak, dla porównania, w 2000 r., czyli przed wcieleniem w życie zapisów porozumień CBGA, Austria miała 407 ton kruszcu.

Niemcy i Holendrzy przetarli szlak

Blisko trzy lata temu Bundesbank ogłosił plan repatriacji niemieckiego złota. Jego realizacja początkowo postępowała jednak nad wyraz opieszale, co dało podłoże do fali plotek i spekulacji. Według ostatnich informacji niemieckiego banku centralnego, w ubiegłym roku nastąpiły znaczne postępy na drodze do sprowadzenia do Niemiec zakładanej części złota. Mimo to, w ciągu dwóch lat naszym zachodnim sąsiadom udało się „odzyskać” z Paryża i Nowego Jorku jedynie 157 z planowanych 674 ton kruszcu. Kolejnych informacji na temat niemieckiej repatriacji spodziewać możemy się na początku stycznia 2016 r.

W ślady Niemców poszli też ich sąsiedzi, Holendrzy. W listopadzie 2014 r. De Nederlandsche Bank poinformował o sprowadzeniu do kraju złota przechowywanego wcześniej w Stanach Zjednoczonych. W komunikacie tym kluczowy był czas przeszły dokonany – DNB nie kreśli planów, lecz poinformował o fizycznym przetransportowaniu złota przez ocean.

Polskie złoto na emigracji

Ostatni audyt polskiego złota przechowywanego przez Bank Anglii zakończył się w II kwartale 2013 r., jednak jego wyniki do publicznej wiadomości podano dopiero na początku ubiegłego roku. Oficjalnie rezerwy NBP wynoszą 102 tony i 918,29 kg złota, z czego 95 proc. przechowywanych jest w Londynie, a tylko 5 proc. znajduje się w kraju.

Źródło:
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (42)

dodaj komentarz
~gimbus
Niemcy Holendrzy Austriacy ciągną AU do siebie.znaczy że będzie zawierucha?
Czy to zwykła dywersyfikacja ?
~qń
Najlepszy sposób na badanie czy sztaby są złote to przewiercić je na wlot ,jeżeli wiertła będą się łamać to mamy wolfram ha ha ha !
~autor
Austria trzyma w UK złoto - ciekawe ile tam brakuje
~ja
w UK jest giełda metali szlachetnych i widocznie mają tam "konto" żeby nim handlować spekulować czy coś ta innego
~Haha
A u rosjan nikt nie chce przechowac swojego zlota? Przciez to pewniak, wielki i silny kraj.
~DMQ
Rosja wbrew pozorom też nie trzyma złota u siebie. 1500 ton zdeponował Car w USA przed rewolucją - miały to być rezerwy na wypadek przejęcia władzy przez komunistów, niestety USA wypięło się i złota nie oddało a car z rodziną został zamordowany. Mówi się też, że złoto zdeponowane w Fort Knox tak naprawdę też zostało rozkradzione Rosja wbrew pozorom też nie trzyma złota u siebie. 1500 ton zdeponował Car w USA przed rewolucją - miały to być rezerwy na wypadek przejęcia władzy przez komunistów, niestety USA wypięło się i złota nie oddało a car z rodziną został zamordowany. Mówi się też, że złoto zdeponowane w Fort Knox tak naprawdę też zostało rozkradzione i jest tam pozłacany wolfram.
~Adamek630
Ciekawe jest to że ilość złota przed i po repatriacji zgadza się. U naz jak z OFE przelewali do ZUS to w wyniku jakichś tam działań kwoty były różne :-D
~Logic
To takie "transakcje finansowe" made in Platforma Oszustów...
~rttyu
z OFE nie było przelane ani złotówki, państwo zlikwidowało sobie kawałek jawnego długu umarzając obligacje posiadane przez OFE
~Matematyk
jeśli ktoś ma trochę pojęcia o giełdzie to chyba wie, że cena zakupu i cena sprzedaży to nie to samo a są jeszcze prowizje dla maklerów i to o te kwoty przelew był niższy. Przelano nie zapisy z ofe tylko wpływy ze sprzedaży papierów dłużnych, akcji obligacji itd.

Powiązane: Złoto

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki