NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

To pole jest wymagane
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Polska w niechlubnej czołówce: co godzinę dochodzi do amputacji kończyn z powodu cukrzycy

Autor: oprac. KM • Źródło: Rynek ZdrowiaOpublikowano: 10 kwietnia 2024 10:00

Rany przewlekłe mogą dotyczyć nawet pół miliona Polaków. Powstają nierzadko w wyniku cukrzycy, a to z kolei prowadzi do amputacji. Jak wyliczała podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych pielęgniarka Ewa Wszołek, Polska jest w czołówce europejskiej, jeśli chodzi o amputacje kończyn z powodu cukrzycy.

Polska w niechlubnej czołówce: co godzinę dochodzi do amputacji kończyn z powodu cukrzycy
Rany przewlekłe mogą dotyczyć nawet pół miliona Polaków. Fot. PTWP

 

Rany przewlekłe to problem pół miliona Polaków

Urszula Szybowicz, prezes Fundacji Nie Widać Po Mnie i koordynator Programu wsparcia psychologicznego kadry medycznej, a także pielęgniarka Ewa Wszołek podczas IX Kongresu Wyzwań Zdrowotnych pochyliły się nad trudnościami i możliwościami w leczeniu ran przewlekłych.

Rana przewlekła, jak podkreśliła Wszołek, jest ubytkiem skóry, który mimo zastosowanego leczenia nie goi się przez ponad 6 tygodni.

- Z ranami możemy spotkać się niemal na każdym oddziale - podkreśliła, zaznaczając, że "leczenie najczęściej dotyczy oddziałów chirurgii ogólnej czy poradni chirurgicznej", jednak można spotkać je także na oddziale ginekologii i w zakładach opiekuńczo-leczniczych.

- Ważne, by medycy byli przygotowani na taką ewentualność i byśmy wiedzieli, w jaki sposób się zachować, kiedy będzie rana oraz by nie ewoluowała w ranę przewlekłą - podkreśliła.

W Polsce co godzinę dochodzi do amputacji z powodu cukrzycy

Prelegentka odniosła się także do skali i poinformowała, że "przez brak dokładnych kryteriów diagnostycznych nie jest możliwe dokładne oszacowanie tego problemu". Przytoczyła dane Narodowego Funduszu Zdrowia, zgodnie z którymi dotyczy on ok. pół miliona Polaków i zwróciła uwagę na fakt, że "3 miliony Polaków choruje na cukrzycę". - To właśnie u tych pacjentów jest ogromne ryzyko rozwinięcia się rany przewlekłej, a w efekcie nierzadko amputacji - dodała.

- NFZ podaje, że co godzinę dochodzi do amputacji kończyny dolnej z powodu cukrzycy, a 65 proc. pacjentów, którzy doznali amputacji w wyniku niedokrwienia, umiera w ciągu pięciu kolejnych lat - zwróciła uwagę. Jak dodała, na tle krajów europejskich Polska jest w czołówce w zakresie amputacji kończyn dolnych wśród chorych na cukrzycę. - W Europie te statystyki mają tendencje malejącą, natomiast w Polsce w dalszym ciągu utrzymują się na wysokim poziomie - podkreśliła.

Wskazała na konieczność ograniczenia liczby amputacji, która zresztą przyczynia się do znaczących kosztów dla polskiej publicznej ochrony zdrowia: to ponad 250 mln zł za hospitalizacje ze sprawozdaną amputacją wyłącznie z powodu cukrzycy i niewydolności tętniczej.

Urszula Szybowicz zauważyła z kolei, że "z punktu widzenia zdrowia publicznego to nie są koszty samej hospitalizacji czy samego programu leczenia rany". - Mówimy też o niezdolności osób z raną przewlekłą do pracy - to są koszty związane z ich nieobecnością w pracy, koszty zwolnień lekarskich. Te dane zdecydowanie będą większe i bardziej obciążające dla całego systemu zdrowotno-społecznego - podkreśliła.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum