Lubisz Diesla? Nie będziesz mógł mówić o tym głośno. Ten kraj jest o krok od wprowadzenia nowego prawa

Aktualnie procedowany projekt ustawy C-372, dotyczący promocji paliw kopalnych przewiduje wysokie kary pieniężne oraz surowe kary więzienia za mówienie pozytywnie o paliwach kopalnych. Za banery reklamowe czy publiczne wyrażanie korzystnych opinii, każdemu obywatelowi Kanady grozi surowa kara pieniężna.

Rząd Kanady stawia na ekologiczne rozwiązania i od kilku lat podejmuje walkę z paliwami kopalnymi. Obecna wersja ustawy może uderzyć w prawo do wolności słowa. Przerażona opozycja zaznacza, że projekt jest nieprzemyślanym i przerażającym aktem prawnym. Jeśli zostanie przyjęta przez rząd, czego będą dotyczyć nowe zasady?

Zobacz wideo Mieszkańcy z czasem przyzwyczają się do stref czystego transportu

Projekt C-372 - Fossil Fuel Advertising Act (ustawa o reklamie paliw kopalnych)

5 lutego 2024 C-372 została zgłoszona jako projekt ustawy przez posła NDP Charliego Angusa. Jej założeniem jest "kryminalizacja" działań promocyjnych oraz promowania paliw kopalnych. Dotyczy również wypowiadania naukowo potwierdzonych prawd dotyczących korzystnego wpływu na środowisko, takich jak spalanie gazu ziemnego jest czystsze niż spalanie węgla. "Dzisiaj jestem dumny, że mogę wystąpić i przedstawić projekt ustawy, który sprawi, że fałszywe reklamy w przemyśle naftowym i gazowym staną się nielegalne" - ogłosił Angus w Izbie Gmin (odpowiednik naszego sejmu). Jednak C-372 wykracza daleko poza zwykły zakaz reklamowania przedsiębiorstw naftowych i gazowych.

Proponowana ustawa, aktualnie procedowana w Kanadzie przewiduje karę więzienia za wyrażanie pozytywnych opinii o paliwach kopalnych. Zabrania mówienia o korzyściach stosowania benzyny i gazu w samochodach. Każdemu obywatelowi, który będzie promować tego rodzaju paliwa, grozi grzywna w wysokości 500 000 USD. Jeśli naruszeń dopuści się firma naftowa, surowe kary przewidują 2 lata więzienia lub grzywnę w wysokości 1 000 000 dolarów.

W punkcie 6. proponowanej ustawy C-372 czytamy, że: "Zabrania się promowania paliwa kopalnego, elementu marki związanego z paliwami kopalnymi lub produkcji paliwa kopalnego, chyba że zezwalają na to przepisy niniejszej ustawy." Zakaz dotyczyłby nie tylko promowania paliw kopalnych w słownie przez obywateli kraju czy w reklamach. W punkcie 9. ustawy C-372 zapisano, że "Zabrania się producentowi lub sprzedawcy detalicznemu: zapewniania, lub oferowania jakiegokolwiek wynagrodzenia za zakup paliwa kopalnego, w tym prezentów dla nabywcy lub osoby trzeciej, premii, rabatów pieniężnych lub prawa do udziału w grze, losowaniu, loterii lub konkursie."

Aktualnie obowiązujące prawo

Z początkiem roku 2023 rząd Kanady przyjął przepisy wstrzymujące finansowanie międzynarodowych projektów związanych z paliwami kopanymi, czy wydobyciem węgla, gazu oraz ropy naftowej. W grudniu 2023 roku rząd Kanady przyjął przepisy, na mocy których od 2035 roku w kraju obowiązywać ma zakaz rejestracji nowych pojazdów z silnikami spalinowymi. Projekt poselski złożony przez członka partii mającej jedynie 25 mandatów w Izbie Gmin, projekt ustawy C-372 ma nikłe szanse na przyjęcie. Jeśli projekt zostałby przegłosowany, to zgodnie z jego zapisami ustawa miałaby technicznie zastosowanie do każdego obywatela Kanady, który dobrze wypowiada się na temat przemysłu naftowego lub ogólnie na temat ropy.

Co myślisz o wycofaniu silników spalinowych?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.