REKLAMA

CBOS: skłonność Polaków do emigracji zarobkowej najniższa od 8 lat

Malwina Wrotniak2017-01-19 10:31redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2017-01-19 10:31

Obecnie tylko 8 proc. Polaków deklaruje gotowość do emigracji i są to głównie osoby młode – wynika z ostatnich badań CBOS-u. 84 proc. nie wykazuje zainteresowania przeprowadzką za granicę w celach zarobkowych.

Za granicą czasowo przebywa obecnie ok. 2,4 mln Polaków – wynika z danych opublikowanych w ubiegłym roku przez Główny Urząd Statystyczny. Według badania przeprowadzonego przez CBOS, większość osób, które emigrowały w ciągu minionych 10 lat, związała się z tylko jednym krajem (81%). W dwóch krajach mieszkało 15% ankietowanych, częściej miejsce pracy za granicą zmieniało tylko 4% badanych.  

Raz, a dobrze do Wielkiej Brytanii

Najczęściej wybieranym kierunkiem emigracji zarobkowej wśród osób, które wyjechały w ciągu minionej dekady, są Niemcy. W 2016 roku pracuje lub pracowało tam 41% ankietowanych przez CBOS („Praca za granicą”, grudzień 2016). Kolejne dwa najpopularniejsze kraje emigracji zarobkowej to Wielka Brytania (23%) i Holandia (20%). Autorzy raportu zwracają uwagę na rosnące w ostatnich latach zainteresowanie wyjazdami do Królestwa Niderlandów. Wśród osób wyjeżdżających po roku 2012 na znaczeniu straciła Wielka Brytania, zyskały natomiast Niemcy.

fot. / / YAY Foto

Jak podają autorzy opracowania, wśród osób, które w ciągu ostatnich 10 lat emigrowały tylko raz i tylko do jednego kraju, najczęściej wybierano Wielką Brytanię (30%). W przypadku wielokrotnych wyjazdów dominowały Niemcy (56%).

8 na 10 osób nie chce wyjeżdżać za pracą

Wyniki ankiety przeprowadzonej przez CBOS wskazują na najniższe od lat zainteresowanie emigracją zarobkową wśród Polaków. Już 84% ankietowanych nie wykazuje zainteresowania podjęciem pracy za granicą. W ciągu trzech poprzednich lat taką opinię wyrażało kolejno 74% (2013), 79% (2014) i 80% (2015). Ośmiu na dziesięciu ankietowanych na pytanie „Czy jest Pan(i) obecnie zainteresowany(a) wyjazdem podjęciem pracy za granicą” odpowiada twierdząco - 6% obecnie stara się o pracę za granicą, a kolejne 2% zamierza poczynić takie starania w przyszłości. Również 6% ogółu ankietowanych deklaruje, że byłoby zainteresowane pracą za granicą, gdyby nadarzyła im się odpowiednia propozycja zawodowa, sami jednak nie planują podejmować w tym kierunku żadnych kroków.

Czy jest Pan(i) obecnie zainteresowany(a) wyjazdem podjęciem pracy za granicą?

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

Tak, jestem zainteresowany(a) i obecnie staram się o pracę za granicą

2

2

3

4

4

3

2

Tak, jestem zainteresowany(a) i zamierzam w przyszłości starać się o pracę za granicą

6

7

8

10

7

7

6

Tak, byłbym zainteresowany(a) pracą za granicą, jeśli dostał(a)bym taką propozycję, ale sam(a) nie zamierzam się o to starać

8

8

9

10

7

9

6

Nie, nie jestem zainteresowany podjęciem pracy za granicą

82

82

77

74

79

80

84

Źródło: CBOS, „Praca za granicą”, grudzień 2016

W grupie osób zainteresowanych emigracją zarobkową dominują osoby młode – między 18. a 24. rokiem życia. W grupie osób nieco starszych – między 25. a 34. rokiem życia – pracy szuka lub zamierza szukać 13% ankietowanych. Podobne plany deklaruje 5-8% osób z grupy wiekowej 35-54 lata. Osoby powyżej 55. roku życia praktycznie nie wykazują zainteresowania pracą za granicą.

W podsumowaniu Centrum Badania Opinii Społecznej czytamy, że to właśnie wiek jest czynnikiem najsilniej determinującym plany wyjazdowe Polaków. Trudno natomiast wskazywać wiążące wnioski na temat wpływu płci, miejsca zamieszkania czy poziomu wykształcenia na zamiar emigracji zarobkowej. O planach wyjazdowych trochę częściej niż inni mówią osoby źle oceniające własną sytuację materialną (16%). W podziale na grupy społeczno-zawodowe o chęci wyjazdu najczęściej mówią uczniowie i studenci (36%), robotnicy niewykwalifikowani (21%) i osoby bezrobotne (17%). 

"Tam mieszkam" - Polacy opowiadają na Bankier.pl o życiu za granicą [mapa odcinków]

Źródło:
Tematy
Wygodna Pożyczka, gdzie chcesz i na co chcesz!

Wygodna Pożyczka, gdzie chcesz i na co chcesz!

Komentarze (183)

dodaj komentarz
~Michał_
A ponizę inny artykuł
http://m.bankier.pl/wiadomosc/Nadejda-kolejne-fale-migracji-Jak-im-zaradzic-7494960.html

Ten wyklucza ten pierwszy co robi władza ? wodę z mózgu
~Norbert
to samo zauwazylem, potwierdzam oba artykuly na stronie glownej bankusia
~jeld
Naprawdę jestem patriotą, Polska to piękny kraj. Jak już się zahaczę na zachodzie obiecuję przyjeżdżać. Mam tu rodzinę, mnóstwo wspomnień. No i wygląda na to, że jak przyjadę na wakacje to waluta polska będzie przyjemnie tanio. Przynajmniej tak zdaje się sterować rząd. Czyli dla zachodniego gościa przyjemnie tanio.
~fix_var
Mam wielu znajomych w krajach zachodnich.
Normalne życie, min. 2 dzieci. Jak sobie sumują i porównują do alternatywy w PL to ich pusty śmiech ogarnia. A ten śmiech przejdzie w rżenie jak przyjdzie czas emerytury.
~fix_var
Propagandą nie da rady zastąpić matematyki.
~MacGawer
Jak widze dyskusja się rozwija... Prawda jest taka, że bogatym jest tylko ten kto sie tak czuje. W przeciwnym wypadku narzeka sie nawet na 10 tys miesiecznie bo "wystarczy tylko na waciki". Ale abstrahując od w/w najlepszym wskaźnikiem bogactwa/biedy jest piramida Maslowa: biedny więcej wydaje na podstawowe produkty niezbędne Jak widze dyskusja się rozwija... Prawda jest taka, że bogatym jest tylko ten kto sie tak czuje. W przeciwnym wypadku narzeka sie nawet na 10 tys miesiecznie bo "wystarczy tylko na waciki". Ale abstrahując od w/w najlepszym wskaźnikiem bogactwa/biedy jest piramida Maslowa: biedny więcej wydaje na podstawowe produkty niezbędne do przeżycia. W miarę bogacenia się można wydawać wiecej na rózne przyjemności typu turystyka. Niestety trudno znaleźć świeże dane dot. Polski i Niemiec czy UK o CPI robione tą samą metodologią. Mam nowe (2016) dot. wydatków na żywność:

Polska 24%, Niemcy 12% dochodów

Stare (2011) nt. utrzymania mieszkania:

Polska 20%, Niemcy 24%

Oraz w miarę świeze (2015) dot. cen energii:

Prad - Polska 0.142 euro/kWh, Niemcy 0.295
Gaz - Polska 0.34, Niemcy 0.38

Jak widac jest różnie w różnych kategoriach ale gdy się wszystko zsumuje wyraźnie widać, że Niemcy na podstawę utrzymania wydają średnio ok. 36% dochodów, a Polacy ok. 44% dochodów. To dobrze komponuje się z tym co podałem niżej nt. dochodu per capita ważonego siłą nabywczą pensji. Ponieważ w/w są wartościami średnimi oczywste jest, że spora grupa Polaków (20-30%) żyje na wyższym poziomie niż połowa Niemców. Patrząc z drugiej strony 70-80% Polsków zyje gorzej niż połowa Niemców i ci dla ktorych "szklanka jest do polowy pusta" narzekają.
~fix_var
Bardzo długo się zmagałem z rzeczywistością w PL, wierzyłem w ten szybki rozwój, wzrost możliwości, rozwój normalnych składników zachodniego świata. Mieliśmy nawet szansę uniknąć błędów jakie popełnili na zachodzie. Piszę w czasie przeszłym, po prognoza demograficzna jest już nie do odwrócenia i najbliższe 10 lat już jest pozamiatane.Bardzo długo się zmagałem z rzeczywistością w PL, wierzyłem w ten szybki rozwój, wzrost możliwości, rozwój normalnych składników zachodniego świata. Mieliśmy nawet szansę uniknąć błędów jakie popełnili na zachodzie. Piszę w czasie przeszłym, po prognoza demograficzna jest już nie do odwrócenia i najbliższe 10 lat już jest pozamiatane. Dla mnie jest jasne: CHCĘ WYJECHAĆ .
~pol
Ja bym dzisiaj bardzo chętnie wyjechał,gdyby to było25 lat wczesniej,niech kto nie wiezy popatrzy na historię ona nie kłamie.Jeszcze długo będziemy niewolnikami za 2 tys
~szlamowka
ja to zrobilem majac 23 lata na 4 roku uniwersytetuim. Bolka Bieruta we Wroclawiu. Wlasnie mija 34 lata. Wyjechalem w jedna strone wiedzac co rezykuje ale nie chcialem wstapic do parti PZPR do ktorej mnie zmuszano i nie chcialem byc juz na 4 roku na zajeciach Ludowego Wojska Polskiego!. A dlaczego nie chcialem byc? Bo wojsko to i ja to zrobilem majac 23 lata na 4 roku uniwersytetuim. Bolka Bieruta we Wroclawiu. Wlasnie mija 34 lata. Wyjechalem w jedna strone wiedzac co rezykuje ale nie chcialem wstapic do parti PZPR do ktorej mnie zmuszano i nie chcialem byc juz na 4 roku na zajeciach Ludowego Wojska Polskiego!. A dlaczego nie chcialem byc? Bo wojsko to i partia ta zbudowaly i gwarantowaly powstanie i rozwoj Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej , ktora budowana byla na klamstwie katynskim a w Ostaszkowie /Twer/Miednoje zymordowany zostal 9.04.1940 roku MOJ dziadek strzalem w tyl glowy.Dlatego zawsze stronilem jak PRZETRACONY PIES od czerwonych szmat komuszych i milicji pomimo, ze MOJ DZIAD byl majorem policji w miescie Lodzi a moja babcia 16 lat po II WS nie otrzymywala renty po mezu gdyz slowo Katyn bylo TABU i jak sie komusze urzedasy tlumaczyly, ze nie ma dowodow na to , ze moj dziedek nie zyje i zostal jakoby w czasie wojny zabity. Sam Stalin tlumaczyl to gen. Sikorskiemu Wladyslawowi jakoby zolnierze polscy do Mandzurii uciekli i w Chinskiej Republice Ludowej swoj epilog miec mogli. Wszystko reakcja LANCUCHOWA jesli sie ma jaja lub geny i nie jest mutantem. Dlatego bardzo dobrze sie stalo , ze mlodzi dzis 8 klas szkoly beda miec plus liceum czy technikum , lub zawodow uczyc sie beda mogli. Czas tych 26 lat pokazal , ze OGROMNA luke mamy w Panstwie Polskim przez to ze nie tylko mlodzi z mysleniem na tzw. psy zeszli ale i uczitiele toze.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki