REKLAMA

Unia Europejska stworzy prawo dla robotów

Michał Kisiel2017-01-13 09:26analityk Bankier.pl
publikacja
2017-01-13 09:26

Komisja Prawna Parlamentu Europejskiego zatwierdziła w czwartek raport proponujący zestaw przepisów prawa cywilnego dotyczących robotyki. Zakłada się w nim, że roboty powinny podlegać rejestracji, posiadać wbudowany „wyłącznik” chroniący przed nieodpowiednim działaniem oraz zostać objęte schematem ubezpieczeń. Pojawia się także propozycja pojęcia „osoby elektronicznej”, która miałaby m.in. obowiązek naprawienia wyrządzonej szkody.

Frankenstein i Golem - te postacie przywołano w oficjalnym dokumencie przygotowanym przez Komisję Prawną Parlamentu Europejskiego w maju 2016 r. dotyczącym rozwoju robotyki. 12 stycznia instytucja ta przyjęła raport, który wzywa organy Unii do stworzenia prawnych ram regulujących działanie robotów i sztucznej inteligencji. Mają one zagwarantować bezpieczeństwo ludziom korzystającym z owoców rozwoju technologii, ale także dać producentom zestaw wskazówek, których powinni się trzymać, projektując swoje dzieła.

fot. / / GENERAL.ROBOTICS

W informacji prasowej Mady Delvaux, luksemburska parlamentarzystka odpowiedzialna za prace nad projektem wskazała, że w coraz większym stopniu rozwój robotyki dotyka naszego codziennego życia. „Odpowiadając na wyzwania współczesności i dążąc do zapewnienia, że roboty będą służyć ludziom, musimy stworzyć odpowiednie europejskie ramy regulacyjne” – podkreśliła Delvaux.

„Kill switch” dla zbuntowanych robotów

Propozycje komisji na razie sformułowano dość ogólnie. W dokumencie zasugerowano m.in. stworzenie ciała, które będzie tworzyć standardy projektowania robotów i dbać o etyczny wymiar technologii w oparciu o prawa robotyki sformułowane przez Isaaka Asimova.

Wśród rekomendacji znalazło się m.in.:

  • Stworzenie unijnego rejestru „inteligentnych robotów”, czyli maszyn, które działają autonomicznie i są w stanie uczyć się poprzez interakcje z otoczeniem.
  • Zobowiązanie producentów do wbudowania w swoje produkty mechanizmów pozwalających wyłączyć roboty („kill switch”).
  • Rekomendacja pozostawienia producentom możliwości ingerowania w już gotowy produkt – aktualizacji oprogramowania w razie zaistnienia błędów w działaniu robota.
  • Obowiązek projektowania robotów w taki sposób, aby można było je zidentyfikować jako maszyny.
  • Zalecenie uwzględnienia prawa jednostek do prywatności poprzez np. „deaktywację monitoringu video podczas intymnych procedur” wykonywanych przez roboty.
  • Zakaz, dla użytkowników robotów, modyfikowania ich w takich sposób, by pełniły funkcję broni.

Finanse dla robotów – obowiązkowe ubezpieczenie, a może nawet podatki

W unijnym dokumencie znalazły się także wątki finansowe. Jednym z nich jest sprawa odpowiedzialności cywilnej maszyn. Zaleca się, by Komisja Europejska rozważyła stworzenie systemu obowiązkowych ubezpieczeń, w którym zobligowanymi do wnoszenia składek byliby producenci. Dzięki rejestracji robotów i prezentowaniu w widocznym miejscu numeru identyfikacyjnego maszyny, każdy mógłby sprawdzić, kto jest producentem urządzenia i w jakim zakresie jest ono objęte ochroną ubezpieczeniową.

Dodatkiem do systemu ma być fundusz gwarancyjny pokrywający roszczenia, wynikające z wypadków nieobjętych przez obowiązkową ochronę. Autorzy raportu nie rozstrzygają w jakiej formule wnoszone byłyby składki. Do rozważenia jest np. system okresowych wpłat w trakcie „życia” robota.

Najbardziej zaawansowane autonomiczne roboty mogłyby mieć status „elektronicznych osób”. Obciążone byłyby niektórymi obowiązkami (i prawami), w tym koniecznością naprawienia wyrządzonej szkody, analogicznie jak wymaga tego kodeks cywilny w przypadku osób. Roboty mogłyby także stać się podatnikami, chociaż nie bezpośrednio. „Biorąc pod uwagę efekty rozwoju robotyki i sztucznej inteligencji oraz ich wpływ na zatrudnienie i wydolność systemów zabezpieczenia społecznego krajów członkowskich, powinno się przeanalizować potrzebę stworzenia systemu raportowania przez przedsiębiorstwa wkładu robotów i AI na ich wyniki ekonomiczne” – czytamy w  dokumencie. Informacja ta ma być wykorzystana na potrzeby „opodatkowania i wkładu w system ubezpieczeń społecznych”.  Jednocześnie w dokumencie wspomina się o potrzebie „poważnego rozważenia” przez kraje Unii pomysłu dochodu podstawowego.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje, jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona. Telefon: 501 820 788

Tematy
Oferta na Wygodny Kredyt Gotówkowy od Santander Bank Polska | RRSO 11,22%

Oferta na Wygodny Kredyt Gotówkowy od Santander Bank Polska | RRSO 11,22%

Komentarze (55)

dodaj komentarz
~Ja-nie_robot
Calkowiicie rozumiem swiete oburzenie niektorych, ale znajdujemy sie w punkcie w ktorym regulacje AI moga byc jeszcze przygotowywane na spokojnie. Rozwoj robotyki jest tak dynamiczny, ze jego skutki zmienia w sposob trudny do przewidzenia relacje spoleczno ekonomiczne w krajach nie tylko dobrze rozwinietych ale tez tych o srednim Calkowiicie rozumiem swiete oburzenie niektorych, ale znajdujemy sie w punkcie w ktorym regulacje AI moga byc jeszcze przygotowywane na spokojnie. Rozwoj robotyki jest tak dynamiczny, ze jego skutki zmienia w sposob trudny do przewidzenia relacje spoleczno ekonomiczne w krajach nie tylko dobrze rozwinietych ale tez tych o srednim poziomie rozwoju. Oblicze ekonomii sie zmieni. UE ma powazne problemy z sensownym prawodawstwem, ale rozwiazanie proponowane przez nia w tym momencie jest dobrym punktem wyjscia do regulacji kwestii AI ktore moga byc zarowno odpowiedzia na nasze problemy jak i sporym zagrozeniem. Dobry krok. Jeden z niewielu. Polecam ksiazke "Swit Robotow", w bardzo przystepny sposob przybliza temat AI i jego wplywu na otaczajacy nas swiat.
~StanRS
A te roboty będą miały urlopy i prawo do strajków?
~jerzor
A może jeszcze czynne i bierne prawo wyborcze? Unia się rozpada a banda kretynów zajmuje się pierdołami .
~gość
Ja dla mojego robota już przygotowałam osobny pokój, i na laptopa zacznę płacić ZUS, bo co biedak zrobi na starość
~Grzegorz
Asimov był pisarzem, a nie programistą, ani też prawnikiem. "Prawa robotyki" są tylko fikcją literacką i nie mają szansy zaistnieć jako kod programu - więcej:
YouTube: Why Asimov's Laws of Robotics Don't Work - Computerphile

https://www.youtube.com/watch?v=7PKx3kS7f4A
~zielaty
Głupole w unii nic nie produkują poza stertą biurokracji, która paraliżuje rozwój. To jest kolejny dowód.
~ja
Kiedyś byli niewolnicy, potem humanitaryzm spowodował zakazanie tego zjawiska. Teraz są roboty, ciekaw kiedy w związku z ich rozwojem i pojawieniem się empatii je też uwolnią?
~JanWincent
Ciekawe czy roboty będą zakładały związki zawodowe.
~asdf
Nie muszą. Patrz ta broń nuklearna która ma nas(ludzi) "bronić".
~Adamek
Pensja minimalna w calej EU tak, i co wiecej - taka sama w kazdym kraju!

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki