REKLAMA

Rezerwa Federalna zarobiła 92 700 000 000 dolarów

Krzysztof Kolany2017-01-11 09:36główny analityk Bankier.pl
publikacja
2017-01-11 09:36

Zysk netto banku centralnego Stanów Zjednoczonych w 2016 roku wyniósł 92,7 mld dolarów, czyli o 7,6 mld USD mniej niż rok wcześniej. Z tej kwoty 92 mld dolarów zasilą budżet federalny.

Rezerwa Federalna zarobiła 92 700 000 000 dolarów
Rezerwa Federalna zarobiła 92 700 000 000 dolarów
fot. Kurtis Garbutt / / Flickr

Podobnie jak każdy bank centralny Rezerwa Federalna zarabia na odsetkach od rezerw walutowych. Wyjątkowość Fedu polega na tym, że praktycznie cały jego portfel papierów wartościowych stanowią obligacje wyemitowane bądź gwarantowane przez... rząd Stanów Zjednoczonych. Krótko mówiąc władze jedynego supermocarstwa same sobie wypłacą odsetki od sporej części długu publicznego.

Ten swoisty „kamień fedozoficzny” działa tym mocniej, im większe są aktywa Rezerwy Federalnej. A te dzięki kolejnym falom „ilościowego poluzowania” monetarnego (QE, zwanego potocznie dodrukiem pieniądza) pomiędzy rokiem 2008 a 2015 urosły z niespełna 900 mld USD do blisko 4,5 bln USD. Od tej ostatniej kwoty w 2016 roku Fed zainkasował 111,1 mld USD odsetek.

Po odjęciu kosztów operacyjnych, które w ubiegłym roku wyniosły cztery miliardy dolarów oraz kosztów oprocentowania nadwyżkowych rezerw bankowych (12 mld USD), Fed zarobił na czysto 92,7 mld USD. Ponadto do kosztów zaliczono 700,7 mln USD (tak, tylko milionów!), jakie wydano na produkcję, emisję i wycofywanie z obrotu zużytych pieniędzy. Do tego doszły wydatki zarządu w kwocie 709 mln dolarów oraz blisko 600 mln USD na utrzymanie Consumer Financial Protection Bureau.

System Rezerwy Federalnej formalnie jest prywatnym podmiotem kontrolowanym przez kartel banków komercyjnych. Jednakże na statutową dywidendę dla akcjonariuszy Fed wydał zaledwie 715,5 mln dolarów. Za to do amerykańskiego Departamentu Skarbu trafi 92 mld USD, czyli 99,25% zysku netto. To tzw. seniorat, czyli zysk czerpany przez państwo z emisji pieniądza. W przypadku Stanów Zjednoczonych są to bezpośrednie korzyści z kontrolowania i emitowania jedynej globalnej waluty rezerwowej.

Rok wcześniej Fed przekazał do Departamentu Skarbu rekordowe 117 mld dolarów, na co składał się „regularny” zysk w wysokości 97,7 mld USD oraz 19,3 mld USD wypłaty z kapitałów rezerwowych, co wymusiła zmiana ustawy o Rezerwie Federalnej.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Telefon: 697 660 684

Tematy
Mercedes - samochody elektryczne w wyprzedaży rocznika

Mercedes - samochody elektryczne w wyprzedaży rocznika

Advertisement

Komentarze (35)

dodaj komentarz
~Le
Ale ten zysk to przecież głównie na obligacjach amerykańskich za które płaci Rząd USA? i przy 20 bilionach $ długu musiałby płacić 4 biliony gdyby rezerwa chciała 20% odsetek w skali roku jak za czasów Regana płaciliśmy my?
~Mistrz
Stany to bardzo mądry kraj
~Silber
Cały świat spłaca kredyt USA.
~robert
nawet lepiej, cały świat i USA. Amerykanie pożyczają pieniądze sami od siebie i wypłacają sobie odsetki od tego...
~Reporter
Amerykanie to jednak kretyni, bo nawet prezydenta muszą im ustanawiać Rosjanie. hahahah
~fgnfg
po odliczeniu inflacji sa na minusie
~miki
usa oszukuja caly swiat a ten swiat daje sie chyba na to nabrac. waluta ktora powinna byc na ostatnim miejscu jest na pierwszym. czy to nie swiadczy o glupocie rynku?
~Henek
He he he .. banksterstwo jest tak kreatywne w swej kryminalnej dzialalnosci, ze az dziw bierze, ze dzialaja ( czy wspoldzialaja ? ) pod okiem prezydenta ! He he he he he ....
~danielp
Tak nadają na ten bank rezerw federalnych że musimy im płacić odsetki od emisji pieniądza a przecież oni to oddają do budżetu.
~żart
W USA rządzą "bangsterzy", a w Polsce "gangsterzy" (taka różnica).
Pieniądz nie śmierdzi (powiedzonko).
Nie liczy się rasa, tylko kasa (rasiści).
Wszystkie rządy (państwa) mają problemy z Obywatelami (niewolnikami)- traktują ich jak "bydło" zasłaniając się "demokracją".
W USA rządzą "bangsterzy", a w Polsce "gangsterzy" (taka różnica).
Pieniądz nie śmierdzi (powiedzonko).
Nie liczy się rasa, tylko kasa (rasiści).
Wszystkie rządy (państwa) mają problemy z Obywatelami (niewolnikami)- traktują ich jak "bydło" zasłaniając się "demokracją".



Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki